FlAsh_7

Neznáte nějaký český kanál, který natáčí o medicíně a vysvětluje, jak to funguje?

Dobrý den

Odpovědi
Frontinus

Problém je, že medicína je aplikovaná biologie, dokonce studium medicíny znamená první dva roky studovat biologii člověka a jeden rok biologickou podstatu nemocí. Teprve pak lze studovat medicínu jako takovou. Takže těžko čekat vysvětlování přeskakující to podstatné v nějaké atraktivní podobě. Tedy nalezneš, ale budou to vesměs nesmysly typu „pozitivní myšlení vše léčí“, „bylinky vše léčí“, „tradiční Hotentostská meducína..“… Pokud chceš medicíně skutečně rozumět, je YouTube (a internet obecně) dost nebezpečné – spíše než fakta nalezneš pohádky diletantů s přesvědčením a přesvědčivých podvodníku. Pohádky, které ti bez předešlých znalostí mohou dávat smysl.

(v diskuzi pokračování – překlikl jsem se a copy+paste se nepřenesou živé linky)

Frontinus

Ametyst: Myšlenku, že sledováním seriálů, zejména seriálů z prostředí zcela odlišného od toho českého, se lze dozvědět něco o medicíně, shledávám za fraktálně špatnou. Tedy špatnou na všech úrovních rozlišení.

Ametyst

Podstatné je to, že se lékař nikdy nezeptá: Co jíte? Spíte dobře? Jste ve stresu?
V seriálech je ideální svět, proto národ miluje nějaké ty Nemocnice na okraji nebo v růžové zahradě. Protože realita je podstatně ošklivější. Koukat na seriály není nic proti ničemu, je to oddych.

Frontinus

Doporučuji místo plácání vlastních smyšlenek otevřít učebnici interní propedeutiky – nebo zajít k lékaři.

Frontinus

Problém je, že medicína je aplikovaná biologie, dokonce studium medicíny znamená první dva roky studovat biologii člověka a jeden rok biologickou podstatu nemocí. Teprve pak lze studovat medicínu jako takovou. Takže těžko čekat vysvětlování přeskakující to podstatné v nějaké atraktivní podobě. Tedy nalezneš, ale budou to vesměs nesmysly typu „pozitivní myšlení vše léčí“, „bylinky vše léčí“, „tradiční Hotentostská meducína..“… Pokud chceš medicíně skutečně rozumět, je YouTube (a internet obecně) dost nebezpečné – spíše než fakta nalezneš pohádky diletantů s přesvědčením a přesvědčivých podvodníku. Pohádky, které ti bez předešlých znalostí mohou dávat smysl.

Ale konkrétně i něco pozitivního. Na YouTube lze nalézt řadu celkem dobrých popularizačních přednášek. Asi největší kanál je LLionTV: https://www.y­outube.com/chan­nel/UCxfsOe_Vg1-WzUk3Xe5mkIw
Sice bere i některé pochybné akce a pochybní přednášející (Klímová, Máslová, Honzák,..), ale když tak listuji, můžu doporučit např. tyto přednášky relevantní medicíně (časově od nejnovějších):

Medicíně mohou být relevantní i některé přednášky Učené společnosti ČR, viz https://www.y­outube.com/chan­nel/UCrtL4a5hmI­a9b1uquW0fonQ

Nakonec máme i Akademii věd: https://www.y­outube.com/user/o­atavcr/featured
Informačně nejhutnější jsou samozřejmě přednášky:

(a pak řada jejich spotů a klipů)

Ametyst

Myslím že se člověk víc dozví ze seriálů jako ER nebo Chirurgové. Medicína nediskutuje a nesdílí: to by se pak mohl kdekdo uzdravovat sám, a to přece nejde. Však vidíme, jak medicína pomlouvá bylinky, a přitom má každá druhá přívlastek „lékařský“.