postcd

Kam ústí odpadních potrubí rodinného domu?

  1. wc ústí do žumpy a nebo do kanalizace… Jen nechápu jak ta kanalizace funguje, že se to tam někde nezasekne když to potrubí je vodorovně..
  2. kam může téct voda z umyvadel, možná je také více možností?

děkuji

Nejlepší odpověď
Pájo

Záleží, jaká je připravenost města/obce. Pokud splašková kanalizace není, kolikrát to jde kamkoli (přeba až do řeky).

U nového RD je dobré rozdělit odpady:

  • zvlášť ústící odpady z WC do žumpy,
  • zvlášť odpady z koupelen (umyvadla, dřezy, vany, sprchy, pračky…) do splaškové kanalizace (→ ČOV) a
  • případně zvlášť i okapové svovy (→ zásobník → zalévání zahrady)

Fekálie z WC je třeba (při tomto uspořádání) pravidelně vyvážet.

Většinou se to ale moc neřeší a v lepším případě je celý RD napojen na splaškovou kanalizaci města/obce a míří do čističky odpadních vod.
Používají se i vsakovací čistírny odpadních vod pro RD, ale o jejich funkčnosti (hlavně po letech provozu) mám velké pochybnosti.

Spád kanalizačních trubek se nechává minimálně 0,5 – 1,0 cm na běžný metr. Pokud je spád větší, jen dobře…

Další odpovědi
anonym

  1. Do veřejné kanalizace nebo do jímky. je tam spád pár milimetrů na 1 m.
  2. Jako bod A) nebo jsem taky viděl jen čouhat rouru z domu do příkopu. To zrovna není vhodné k odplavení zbytků potravin a chemických přípravků na mytí.

mosoj

U nových staveb neexistuje jiné řešení než :

  1. Vyvážecí žumpa : v tomto případě musíte mít při kolaudaci již platnou smlouvu s firmou která je oprávněná žumpu vyvážet a odpad likvidovat !!!
  2. Někde povolují ještě septik, jehož produkt musí být sveden do odpadní kanalizace( pak musí být ještě štěrkopískový filtr) nebo zasakovacího trativodu ( v tomto případě musíte mít ke stavebnímu povolení stavby septiku přiložen i geologocký průzkum podloží !)
  3. Většinou se vyžaduje domovní čistička, jejíž odpad může být sveden do odpadní kanalizace nebo také do trativodu- pokud to geologický průzkum povolí!

Co vám povolí záleží na obci a příslušném stavebním odboru.

Hykam

kam s tím už je tady zodpovězeno, jenom poopravím česílko, ten spád je trochu větší, jinak by se odpad brzo ucpal. Spád se dělá alespoň pokud to situace dovoluje cca 3–5 cm/m

anonym

Neuvěřitelné množství střepů odpovědí. Hm.. Kdo by si to pomyslel. Co by na to řekl vodař kdyby slyšel že čím větší spád tím lepší?