hapiky

Kam se poděl název Vojenský Pakt, dříve označován na západě pro Varšavskou Smlouvu a na východě pro NATO?

Nejlepší odpověď
Speed77

Nikam, pořád to je vojenský pakt (dohoda o vojenské spolupráci a určité jednotě). I v běžné mluvě je snazší a rychlejší říkat NATO. Lepší než Severoatlantická aliance nebo též Severoatlantický pakt.
Varšavská smlouva už nějaký ten pátek neexsituje, tak je to jedno.
Všechno jsou to pakty → vojenské dohody, spolupráce. Pakt není negativní pojem. Pakt a aliance je skoro totéž, jen pakt je označení pro konkrétní druh aliance (nejčastěji vojenskou).

Další odpovědi
paul1

Mně občas vyrušuje – nelíbí se mi slovní spojení typu: vojska NATO projíždějí ČR nebo SR a podobné hlášky, jako kdyby vojska ČR, či SR nebyly v NATO. Jak to nedávno říkal jeden poslanec: slovenský generál je generál NATO atd.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

hapiky

Speed77: Kdysi se tento výraz používal pro vojenské spolčení nepřítele, takže by se mohl jeden domnívat, že dnes snad už žádné nepřátelské spolčení pro nás či někoho neexistuje?

Speed77

Je to spíš prostě jen vojenské „spolčení“/smlouva o spolupráci.
Pakt není nic jiného než smlouva/dohoda a obvykle se tím označují vojenské dohody.
Výraz „paktovat se“ s někým mohl označovat nepřátele, kteří se spojili proti některému státu. Paktují se proti nám – ano, ale není to význam toho slova. Pakt je dohoda o spolupráci, vzájemné spolupráci a jistém sjednocení (ano, samozřejmě – za nějakým cílem a často tím cílem může být nějaký protivník).
NATO taky vznikla jako taková „protisíla“ komunistických zemí, jako hlavně SSSR a takový pokus o vojenskou jednotu – aby členské státy proti sobě neválčily (a raději se soustředily na spolupráci proti „potenciálnímu“ nepříteli). Var. smlouva zase vznikla jako takový protipól NATO, spojením komunistických zemí, hlavně teda SSSR a jeho vazalských států.
Není to označení nezbytně pro to, když se některé státy proti někomu spolčí. I když nějaký cíl pro ten vznik a existenci tam je vždy – a často to může být nějaký jiný stát, nějaká hrozba (a hlavně komunismus byla i vnitřní hrozba uvnitř států – spousta hnutí, možnost převratu/revoluce nebo zvolení. I když to už je spíš o něčem jiném).
Ale nedomníval bych se, že dnes už nemůže dojít k žádnému spolčování zemí (vůči jiným). Vojensky nebo jinak. Dokud všechny státy na světě nebudou v určité formě jednotné (federace, unie nebo zcela jednotné – unitární jako jeden stát/říše), tak takové spolčování bude vždy existovat. Pak tu máme ještě OSN, ale to samo o sobě nestačí, aby státy proti sobě nepostupovaly. NATO je spoejení Sev. Ameriky a Evropy proti ostatním – tedy hlavním smyslem není, aby přímo nebojovaly proti sobě, ale aby se spolupracovali proti ostatním, potenciálním vnějším hrozbám. Dnes jde hlavně o obranu a prevenci (nikoli válečné aliance/pakty – za účelém dobývání, expanze, ale to na tom nic nemění. Pořád je to sjednocení jedněch proti jiným).