dudu

Kam až ty nenažrance necháme zajít, aneb nějak tomu nerozumím?

V roce 1928 stálo kilo másla 26 korun, po deseti létech prosperity pak 22 korun. Nyní vše okolo prosperuje, avšak ceny jen rostou a zdá se, že stále rychleji. Každá záminka je k tomu dobrá.
Soudruh Gustáv Husák říkal: „Komunismus u nás nastane, až budou banány levnější než brambory“. Já blbec jsem se mu smál, že se komunismu nedožiji. To byl, panečku, prognostik.
Co VY na to?

Nejlepší odpověď
Kepler

Za komančů stála čtvrtka másla 8 (zelené) a 10 Kčs (modré). Po přepočtu na současnost by to bylo kolem 100 Kč. Normálně stojí kolem 50,– a v Tescu při akci 25 Kč.

Další odpovědi
annas

Staré bramobry u nás stojí přes 20 kč, nové brambory 39,90, někde 31,90 Kč

Není se čemu dívit, když místo brrambor se pěstuje řepka,. za niž dostanou pěstitelé mnohé víc. K tomu sucho …

Banány nemám ráda, i když jsou v akci, tak je nekupuji.

Zatímco v roce 1990 byly pěstební plochy brambor a řepky vyrovnané, 109 664 ha ku 105 102 ha, o deset let později se situace změnila na 69 239 ha brambor a 325 338 ha zabrala řepka.

Její vítězné tažení se dá dokumentovat o další desetiletí později, tedy v roce 2010. Tehdy se brambory pěstovaly na 27 078 ha, zatímco řepka se rozšířila na 368 824 ha.

A jaký byl loňský výsledek: Brambory klesly na pouhých 22 889 ha, zatímco řepka zabrala 411 802 ha."

https://zoomma­gazin.iprima.cz/za­jimavosti/rep­ka-nebo-brambory-zajimave-srovnani-ploch-na-kterych-tyto-plodiny-rostou

Máslo, předvším značkové, si svou vyšší cenu už asi rok drží.

Vzpomínám si na našeho ředitele, který kriltizoval obecně pracovní morálku s tím, že špatně dopadneme, že kostka máslo bude stát 50 Kč. Tehdy jsme se tím bavili, jenže …

iceT

Co brambory… cibule je teď ještě dražší, 45kč/kg, máslo nekupuju, na všechno mi stačí Zlatá haná, i když ta taky zdražila. A prej bude hůř, cigarety se údajně mají zdražit o 100% a pivo v hospodě má stát 50kč.

Pepa25

Otázka nesměřuje do oblasti práva, ale ekonomie (a politiky). Cena je tvořena nabídkou a poptávkou, přičemž teoretický dokonalý trh je deformován omezeními, nedokonalými informacemi atd. Pokud jste vloni nasadil dost brambor a máte kvalitní sklad, není žádný právní problém, pokud je teď budete prodávat klidně za 50 Kč za kg …