Dr. Darko

K čemu slouží kadidlo?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo využít našeptávač při vkládání své otázky a měl jste odpověď hned.
¨https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=kadidlo

Kadidlo je dar Tří králů Když se řekne kadidlo, vybaví se vonný kouř, který se šíří při slavnostních obřadech v kostele. Používá se už po staletí.

"Při křesťanských bohoslužbách se začalo používat kadidla k osvěžení vzduchu v bazilikách při velkých liturgických shromážděních a k vytvoření slavnostní, radostné atmosféry. Od karolinské doby se pak kadidlo v liturgii objevuje v širokém rozsahu. Tridentská liturgie pak kadidlo předepsala pouze na určité příležitosti. Pokoncilní liturgie použití kadidla ponechala dobrovolnosti.

V liturgii slouží především jako výraz úcty, která náleží symbolům Krista – kříži, oltáři, evangeliáři, shromážděnému společenství, předsedajícímu a Eucharistii. Vůně má pozitivní vliv na atmosféru slavnosti – ve východní církvi, kde se kadidla užívá hojně, se dokonce různými směsmi kadidla rozlišují jednotlivé svátky. Pro svůj léčivý a očistný účinek je kadidlo symbolem vnitřní čistoty a jeho stoupající dým je symbolem modlitby, oblak dýmu pak znamením Boží přítomnosti. V zahalení do oblaku můžeme vidět přijetí do společenství svatých, vůně kadidla je smyslové znázornění vůně Kristovy. „Kadidlo je tajemstvím smrti, lásky, vůně a oběti. Tajemství krásy, která nezná žádného účelu, nýbrž stoupá svobodně vzhůru; tajemství lásky, která hoří a spaluje se a prochází smrtí. A čím více miluje, tím více je také obětí a vůně vychází ze stravujícího ohně“ (Guardini)" atd.

https://www.ka­tyd.cz/clanky/proc-a-odkdy-se-pri-bohosluzbe-uziva-kour.html

Další odpovědi
Edison

K zadýmování svatého místa. Případně k rozehnání davů smradem.