Iridias

K čemu je tolik různých distribučních sazeb na odběr elektřiny?

Dobrý den,
porovnával jsem různé distribuční sazby elektřiny a významu některých nerozumím.
Vždy se říkalo, že smysl dvoutarifové sazby (levný/drahý proud-např.D25d ohřev vody v bojleru), je ten, aby byla rovnoměrně zatížena distribuční síť a zdroje.
Tzn.,že ohřev vody boilerem se HDO spínačem spíná v noci, kdy je minimální odběr.Přes den je blokován.
Nechápu tedy, na co je sazba D57d (tepelné čerpadlo), když levný je účtován 20 hodin a dražší 4 hodiny, ale TČ není blokováno, ale je spuštěné non-stop. Ono to v nastavení TČ zablokovat na ty 4 hodiny jde, ale nikdo to nedělá, protože je to kontraproduktivní.
Logicky by tedy stačila pro TČ jedna přijatelná cena celý den.
Stejně tak nechápu chalupářskou sazbu Víkend, kdy je levnější účtován přes víkend, když tam chalupáři jindy stejně nejezdí a na zatížení distribuční soustavy to nemá žádný vliv.
Asi by stačily pro domácnosti 2 sazby:
1)Normál (jedná průměrná cena pořád)

  1. Ohřev vody (8h levnější v noci)

Nebo se pletu?
Je to pouze marketingový tah?

Odpovědi
Alesh

Stejný dotaz by mohl být, proč nejsou jen dva mobilní tarify, třeba bez dat a s daty.
Prostě máš různé typy odběratelů, s různými potřebami, navíc u elektřiny je ještě snaha o rovnoměrné zatížení sítě v čase, resp. nejsou žádoucí velké výkyvy.

Drap

Vše máš podle uzavřené smlouvy. Různí distributoři mají i různé smlouvy. Jedna sazba pro všechny domácnosti je nesmysl. Záleží i na možném odběru, velikosti jištění a podobně. Ve smlouvách , nebo v dodatcích k nim, bývá vše popsáno a vysvětleno.

elkon

Aby se v tom nikdo nevyznal.

Mc Merkurion

… no, pleteš se, jen namátkou, ohřeju vodu v noci a odpoledne už ji nebudu mít teplou …
Dochy, to nejni bojlerem, ale spotřebou … a bojler počítá s rozděleným nočním tarifem, rozdělen byl vždy, a to nejmíň na dva po nejmíň dvou hodinách je právě zkrzevá toto …

Dochy

Některé sazby jsou PODMÍNĚNY tím co máš reálně nainstalováno. Například ta dvousazbová pro bojlery je PODMÍNĚNA tím, že je bojler blokován proti zapnutí na vyšší sazbu. Díky tomu může distributor trochu řídit rozložení zátěže v čase (i když se o tu možnost dynamického řízení ochudili tím, že časy spínání nižší sazby zveřejnily). Nejsem si jist, zda to někdo kontroluje, nebo stačí, když podepíšeš lejstro.

McMerkurion: Pokud máš dobře zvolený bojler, pak Ti voda s rezervou vystačí (může se stát, že to někdy nevyjde – pokud máš vyjímečně vyšší spotřebu – například přijde tlupa kamarádů na flám)

A co se týče toho „by stačily dvě sazby“ – opravdu se podívej na ty ceny a podmínky. Například některá z těch sazeb je podmíněna nějakou státní akcí. Například přímotopy – byly propagovány jako „ekologické“ a tu sazbu už nelze získat. Mají ji ti, co přímotopy zavedli v době té „eko“-marketingové akce. Také se třeba narozdíl od „bojlerů“ jen minimálně mění ceny za nízký a vysoký tarif. (a obě ceny se blíží spíše sazbám za nízký tarif pro běžného maloodběratele) Podobně jsou na tom sazby pro tepelná čerpadla.