Zacheus

Jsou v písních Bratří Ebenů „Sprostý chlap“ a „Čas holin“ narážky na Miloše Zemana?

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit, že sprostý chlap kromě vulgárního výrazu měl jiný význam jako prostý = obyčejný, neurozený, bez vyššího vzdělání,
Synonyma ´jednoduchý, střídmý, střízlivý ≠ složitý, komplikovaný
2všední (oblečení), skromný, obyčejný, neurozený

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/prost%C3%BD?

Pochybuji, že by bří Ebenové nazvali prezidenta sprostým člověk, který vulgarismy použije jen občas. Ani zmínka o vzdělání neodpovídá,, i když se považuje za běžného člověka.

Album s uvedenou písní se objevilo v roce 2002, Z eman ještě nebyl, presidentem Píseň vznikla v 80. letech, takže je zřejmě „věnována“ někomu z doby tzv. socialismu. . ˇKdo byl tento chlap bez vzdělání, ale považoval se za člověka, který pocházel z lidu, je možné jen spekulovat, i když by se takový našel. Třeba K. G. SE nazývá 1.l dělnickým pesidentem., neměl vzdělání.

A já sem sprostý chlap a mám jen jednu třídu
Zato mám ostrý dráp a jsem dost blízko lidu
A když se namažu, tak lezu jako krab
Vždyť já jsem sprostý chlap a já vám ukážu! Já prachy mám a dům a všechno říkám rovnou
Když mluvím k mužikům, tak klidně řeknu hovno
Vždyt já jsem jeden z nich
Já držím krok i v pití
A sprostý lid to cítí.
Tak bacha na čenich

Sprosty chlap je zhudebněný sonet W. Shakespeara., který přeložil Jan Vladislav. Píseň Sprostý chlap zpívá Jiří Schmitzer.

Čas holin je název alba, se stsejnojmennou písní. Slova autora ke vzniku alba

https://hudba­.proglas.cz/no­klasik/recenze/bra­tri-ebenove-cas-holin-recenze-cd/

Čas holin jako ohlédnutí za 25 lety svobody u nás s varovným průhledem za hranice. Titulním sloganem „Přišel čas holin / obout lakýrky se nedovolím“ Eben upozorňuje na zhrubnutí společnost, ale současně v rozhovoru pro náš pořad Jak se vám líbí řekl: „Pořád mi připadá jako zázrak, že když chceme jet do Německa nebo do Rakouska, že se můžu odpoledne rozhodnout a večer tam být. Že můžete psát, o čem chcete, a nejste nikomu zodpovědný kromě svého vlastního vkusu. To je ohromný dar. Jsem šťastný, že jsem se toho dožil, ale jsem vlastně šťastný i za to, že jsem se dožil toho, co tomu předcházelo.“ Čtvrtstoletí demokracie tedy chápe jako léta jednoznačně pozitivní, přestože přinesla i některé negativní momenty. Třeba útoky bulvárního tisku, na které naráží v písni Noviny („A tuhle taky psali, že nechala mě žena. Ta jí to říkám, je z toho zaražená“).

holiny = boty – lid si nezvykl na vymoženosti, eleganci i v oblékání. Opět se písen
netýká presidenta, ale obecně celé společnosti, která si na změnu nezvykla. Jde o podobenství.

Jak se kolo dějin obtáčí
Člověk už se divit nestačí
Že se chodí pořád dokolečka
Budeme to muset asi přečkat
Spravedlnost nikam nechvátá
Na hrubý pytel žádná záplata
A natřesené hrubé pytle
Jsou na to taky dávno zvyklé

Myslím si, že s prezidentem písně přímo nesouvisejí, ale týkaáí se celé společnosti,, třeba i toho, že se prostí, nevzdělaní lidé zpravidla v minulosti dostali nahoru, i když vládnout neumí í. emusí to být upřímo u nás.

Další odpovědi
paul1

Myslím, že ano.