Frogman

Jsou tohle všechno povinné prohlídky?

Tady: http://www.vi­talia.cz/speci­aly/preventiv­ni-prohlidky/muzi/ jsem našel pár prohlídek, které by se měly provádět, ale jsou všechny nutné a povinné? Já si nepamatuji, že by mi třeba někdo vloni kontroloval cholesterol.

Nejlepší odpověď
ivzez

Obsah cholesterolu a tukových látek v krvi je obsaženo v laboratorním vyšetření krve. Jestli byly hodnoty v pořádku (což lze ve Vašem věku předpokládat), nemusel se o nich doktor zmiňovat (většinou se mluví o těch výsledcích, které v pořádku nejsou).
______
Oprava překlepu

Další odpovědi
isteron

Cholesterol sa kontroluje z bežného krvného odberu. To spraví aj sestra na ambulancii praktického lekára. Vzorku zoberiete do bio laboratória , alebo to odvezú za vás sami. výsledok vám môžu oznámiť. To patrí medzi bežné úkony v amb. prakt. lekára, alebo internistu.

marci1

Povinné nejsou, ale jedná se o preventivní prohlídky, které hradí zdravotní pojišťovna. Myslím si, že každý by si měl svůj zdravotní stav hlídat a nechat si jej zkontrolovat. Měl by znát svůj krevní tlak, cukr, cholesterol, preventivně se nechat vyšetřit kvůli onkologickým onemocněním apod. (viz Tvůj zdroj). Navštiv svého praktického lékaře a nech si preventivní prohlídku udělat. 🙂♥

da ny

Do 18 let jsou preventivní prohlídky (po 2 letech) povinné.
Od 18 jsou „dobrovolně povinné“, je to zákonné právo občana ČR a mělo by být v zájmu každého člověka se k lékaři objednat/dostavit. ;)
Např. u zubních prohlídek (minimálně 1× ročně) se několik let „uvažuje“ o tom, že pacient, který se pravidelně nedostavuje k těmto prohlídkám by v budoucnu neměl mít žádný příspěvek ZP na protetiku. Musel by vše hradit z vlastních prostředků. Při nedostatku stomatologů by to mohl být vážný problém (možná, by něco takového jinak již dávno platilo).