Mirdas

Jsou skutečně všechny sopky v Čechách nenávratně vyhaslé ?

Stal se někde ve světě v tomto směru velký omyl ?

Která činná sopka je v současnosti nejblíže k našim hranicím ?

Nejlepší odpověď
annas

Nejen na tuto vaši otázku odpoví Zdeněk Kukal, autor článku „Mohou se probudit sopky v Čechách?“

„Odpověď není jednoduchá. Území naší republiky není geologicky izolované a reaguje na to, co se děje v Karpatech, Alpách i na západě v rýnském prolomu. Jsou zde dokonce určité náznaky, že v v plynech, vystupujících s minerálními vodami západočeských lázní se mírně mění chemické složení, což může naznačovat přibližování magmatu k povrchu. Jiné důležité znaky, jako jsou obnovené pohyby povrchu nebo zvýšený tepelný tok, však známy nejsou. Pokud by se tedy naše vulkány měly probudit, nebylo by to za tisíce let, ale za milióny let.“

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:RFpmWknNqXwJ:­21stoleti.cz/blog/200­5/12/19/mohou-se-probudit-sopky-v-cechach/+&cd=­5&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

tech.sme.sk/c/451161­3/zabudnute-sopky.html
--

Jediná dosud živá sopka na evropské pevnině je vysoká 1 279 metrů a je to samozřejmě Vesuv.

Zdroj: http://cestova­ni.idnes.cz/le­tadlem-nad-sopkami-v-italii-djd-/kolem-sveta.aspx?c=A120917­_105113_kolem-sveta_tom

Např. Fudži
" Fudži nevybuchla od roku 1707, ale série malých zemětřesení z roku 2000 a 2001 zvýšila obavy z jejího probuzení po třistaletém spánku."

Zdroj: http://cestova­ni.idnes.cz/nej­nebezpecnejsi-sopky-sveta-vybuchuji-neustale-tri-jsou-v-evrope-1p0-/kolem-sveta.aspx?c=A100604­_163415_igsvet_tom

Další odpovědi
Kelt

Taky se tvrdilo, že tady nepoznáme zemětřesení a zemětřesení a sopečná činnost spolu souvisí. Pokud se budeme takto chovat k zemi, k přírodě, tak bych se nedivil, že se příroda na..ere a dočkáme se i my nějakého překvapení. Když sopka jednou byla aktivní, neznamená to, že nemůže být aktivní.

Agneta

Já osobně bych čekala (*když už) výbuch sopky na Karlovarsku, v oblasti toho známého lázeňského trojúhelníku, kde jsou malá zemětřesení běžná (např. v Chebu).

da ny

V našem kraji máme za humny „bahenní sopku“, v rezervaci Soos u Františkových Lázní stále doznívá sopečná činnost.....
…prý se má jednou pořádně probudit … ;)
http://itras.cz/so­os/