Jsou peníze privilegovanou hodnotou dneška?

Často jsme svědky názoru, že výdělek je naprosto zásadní pro naše bytí. Mnoho lidí podřizují svá rozhodnutí ve prospěch zisku největšího množství peněz. Jsou tedy peníze dnešní hodnotou, která vyšachovala hodnoty jiné? Je finanční bohatství pro vás zásadní? Jak jsou na tom ostatní hodnoty?

Společnenská kultura, politika se zdá býti závislá na této hodnotě, lze nějak změnit tuto situaci, nebo je to tak v pořádku?

Díky za zamyšlení a zdravím uživatele!

Nejlepší odpověď
Kepler

Obávám se, že privilegovanou hodnotou jsou. Za peníze se dá koupit skoro všechno, jenom ne zdraví a taky za prachy si štěstí nekoupíš. Bez kultury se dá v pohodě žít, ale když ti odejde lednička, nebo nemáš co jíst, jsi namydlený.

Další odpovědi
marci1

Penize clovek k zivotu potrebuje, ale bohuzel jsou penize a majetek casto „precenovane“. Musime nekde bydlet, jist, oblekat se, ale rozhodne nepotrebujeme mit stale nove predrazene mobily, NB, hromady zlata a diamantu. Chybi nam duchovni zivot a s tim spojene dusevni zdravi. 🙂

Zvidatel

Ne. Peníze jsou tu od počátku civilizace a vlastně stojí za jejím vznikem a jakýmkoli vývojem vpřed.
Záleží ale jak chápeme peníze. To, co se dnes označuje jako peníze, je ve skutečnosti měna. V historii plnilo plnou úlohu peněz jen zlato (a stříbro). Dnešní „peníze“ nemají žádnou faktickou hodnotu, jen tu, kterou jim určil stát.

Bez peněz by nebyly žádné vynálezy, idee, myšlenky, spolupráce, žádný posun vpřed a stále a navěky bychom žili mezi pravěkem a starověkem. Peníze jsou prostředkem, usnadňovatelem směny, obchodu a tím i práce, také dělby práce. Vytvářejí (zprostředkovávají, poskytují, představují) třeba moc, bohatství, pohodlí, jídlo, luxus, zdraví, věci a vlastně všechny ostatní věci a všechno se dá koupit nebo pořídit (získat) za peníze – včetně vzdělání, charakteru, vědomostí – je to také i čas. A s nadbytkem času je možné věnovat se něčemu jinému než samu sobě – obstarávání si potravy, pracování sami na sobě – třeba práce pro ostatní, vývoji společnosti ve vědění, technologiích, bohatství společnosti atd.
Peníze hrají neskutečně důležitou roli v životě a společnosti lidí, kteří si to ani neuvědomují, ti kteří nechápou podstatu peněz/financí. Peníze jsou (umožňují) vývoj celého lidstva. Není to nic moderního. Existují od té doby, co existuje civilizace. A civilizace existuje, protože existují peníze. Bez nich by nebyla možná. Nebyl by vývoj/pokrok. Ten umožňují peníze.

Ekonomika, politika, vzdělání, hodnota, cena, bohatství, armáda, vývoj, charakter to vše a mnohem víc jsou peníze/finance. Nejsou většinou zosobněním těch věcí, ale jsou jak prostředkem, tak důvodem/příčinou těchto věcí. Včetně věcí jako jsou zdraví, štěstí, láska, zdraví, rodina a přátelství a mnohé další, na které prý "peníze nemají vliv a nemůžou je nijak ovlivnit. " To však tvrdí jen ti, co nevědí, co peníze ve skutečnosti jsou a co představují.
Rozhodně to není žádný výmysl nebo trend dneška. Dnešek máme jen díky penězům. Tím myslím naší civilizaci, bohatství, luxus, vývin, technologie, znalosti, filosofii, vědy a vše ostatní.
Ať do toho započítáš právo, politiku, ekonomiku, veškeré vědění a pokrok, který je možný, tak za vším stojí peníze a rozšiřování bohatství a svobody, jak jednotlivce, tak společnosti. Peníze jsou pokrok.

Drap

Celá společnost přepočítává vše na peníze, a podobně to tak přebírá většina populace. Nelze předpokládat že by se to v brzké době změnilo, protože je tak nastaven celý systém.

dudu

Neznám nikoho komu by k životu stačil pocit dobře vykonané práce. Ty snad ano?

Mc Merkurion

… ne, vo peníze de až v první řadě …

anonym

Kepler: Jsi první, kdo zmínil další zásadní hodnoty. Proto vidím v tomto tématu dost i velké dilema – i to, jak se k tomu postavit. Peníze jsou nezbytné, ale otázkou je, jestli jim nedáváme moc velkou váhu.

Kepler

Asi je to individuální. Někdo je těžký materialista a peníze mu jsou vším. Někdo má hlavu v oblacích a nestojí oběma nohama na pevné zemi. Ideální by asi bylo stát oběma nohama na pevné zemi a do těch oblaků jen občas nakouknout. V zájmu dobrého duševního zdraví 🙂

anonym

Takže takový zdravý kompromis. Teoreticky se k tomu člověk snadno dopracuje, ale prakticky už to není med.