zjentek

Jsou nějaké zásadní rozdíly mezi hloupostí a drzostí? Nebo jdou zpravidla vždy ruku v ruce?

Doplnění: Aby bylo jasno tak sám nevím, zda i já jsem či nejsem hlupák, také či jsem/nejsem drzoun. Ano? Jen pro pořádek… Děkuju.

Nejlepší odpověď
annas

Drzost – slovo má mnoho významů, záleži v jaké situaci a v jakém slova smyslu se užije. Vesměs to je však označení nevhodného chování vůči osobě, ke které bychom měli zachovat slušnost, tedy k rodičům, pedagogům, nadřízeným, obecně starším osobám…
Některé uváděné významy neboli synonyma: panovačný • arogantní domýšlivý • hubatý – najdeme v archivu odpovwědoí.

Podle psychologů existuje drzost zdravá a nezdravá. Je možné je nějak rozlišit?

„Pozorujeme-li že prohráváme, můžeme zkusit diversio, tj. začneme najednou s něčím docela jiným,jako kdyby to patřilo k věci a bylo argumentem proti odpůrci. Je skromné, když se diverse přece jen vůbecnějak dotýká téjmqtuv quaestionis, drzé pak, kdyţ se týká jen odpůrce a k věci se naprosto nevztahuje.“. Dr. Jan Sovotka
https://theses­.cz/id/psmrhc/DP_-_Argumentace_v_e­i_eskch_politik_vyj­den_jazykovmi_pros­.pdf

Status quaestionis – vysvětlení viz https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Status_qua­estionis

K zdravé drzosti se často řadoí asertivita = schopnost prosazovat jiný názor, stanovisko nebo zájem. Považuje se za důležitou komunikační dovednost. Umožňuje jasně vyjádřit a prosadit naše názory a myšlenky, aniž bychom narušovali práva ostatních .
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Asertivita

Napadlo mě české přísloví – drzé čelo lepší než poplužní dvůr.
Zdravá drzost svědčí o síle osobnosti a jen ta může udělat dojem i na největšího lakomce.
Za drzé obvykle označujeme nějaké nepříjemné lidi, nafoukané celebrity nebo politiky, kteří ztratili kontakt s realitou a myslí si, že pro ně zákon neplatí. To je drzost nezdravá a její projevy svědčí o rozbujelém narcismu.
O zdravé drzosti mluvíme, když se cítíte oprávněni žádat určité věci, a to i tehdy, když není jisté, že je dostaneme. Existují věci základní, které vyžadují všichni: aby se k nám lidé chovali s respektem, aby nás nepodváděli, aby nám prokazovali podporu, aby děti nebo partneři po sobě uklízeli a tak dále.
.
Za drzé obvykle označujeme nějaké nepříjemné lidi, nafoukané celebrity nebo politiky, kteří ztratili kontakt s realitou a myslí si, že pro ně zákon neplatí. To je drzost nezdravá a její projevy svědčí o rozbujelém narcismu.

Co tento typ „drzosti“?

„Odejít z hospody bez spropitného je odvaha, ale přijít druhý den znovu – to už je drzost.“ — Václav Dušek
3. Jak viděl drzost John Dryden?
Slušní lidé hladoví kvůli nedostatku drzosti, zatímco troufalým jedincům, kteří reagují s drzostí, se daří dobře.
4. „Kdo se plazí v neštěstí, je drzý ve štěstí.“ — Jaromír John

viz otázka v archivu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proste-a-bude-vam-dano-ci-je-lepsi-drze-celo-nez-popluzni-dvur-popr-drzost-prinasi-vice-uzitku-nez-velke-jmeni

Viz otázka v archicvu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/upravit-odpoved/1075873

Hloupost – podle Jana Wericha
„Ten, kdo ví a neví, že ví, spí. Probuďte ho! Ten, kdo neví a ví, že neví, je prostý. Poučte ho! Ten, kdo neví a neví, že neví, je hloupý. Vyhněte se mu! Ten, kdo ví a ví, že ví, je moudrý.“ "Následujte ho! – Werich

Myslím si, že hodnocení hlouposti je často subjektivní, protože někdy má dotyčný sníženou inteligenci, jindy pocit méněcennosti, nebo narazí na egoismus druhého, proto jedná tak, jak jedná., někdy až drze, prosazuje své názory. Vědomě či nevědomě? Těžko řoíctl.

Domnívám se, , že drzý člověk není zpravidla hlupák, i když někdy se chová,egoisticky a prosazuje své zájmny, Naoopak hlupák, se může chovat drze, arogantně. K tomu patří, že vidí cizí chyby, ale na své zapomíná, ale vymáhá svou pravdu agresivn drzostí, Neuzná žádnou kritiku, připomínky atd. .

Kayždý člověk je jedinečný, tedy osobností v pozitivním či negatlvním slova smyslu. Proto je důležitá i emoční inteligence, která ovlivňuje vztahy mezi liedmi, proto i jejich slušné či drzé chovánío, Proto všeho s moírou.!

Co tento tento druh drzosti?
„Odejít z hospody bez spropitného je odvaha, ale přijít druhý den znovu – to už je drzost.“ — Václav Dušek

3. Jak viděl drzost John Dryden?

Slušní lidé hladoví kvůli nedostatku drzosti, zatímco troufalým jedincům, kteří reagují s drzostí, se daří dobře.

4. „Kdo se plazí v neštěstí, je drzý ve štěstí.“ — Jaromír John

Další odpovědi
da ny

Ano, rozdíly jsou.
NE, nejdou, ruku v ruce společně.
Řekla bych, že rozhodně NE.
Svou drzost si hlupák, ani nemusí uvědomovat. Nemusí být cílená.
Drzost nemá jen negativní význam.
DRZOST, troufalost, opovážlivost, dotěrnost, smělost, neodbytnost, impertinence, prostořekost
Drzost může být i „zdravá“.
Člověk má odvahu vydat se mimo zavedené zvyky, cesty. Nové nápady. Je to i odvaha něco dokázat, překonat překážky, také ve sportu aj. V některých obrech, to bez drzosti nejde!

DRZOST v negativním slova smyslu se zřídka dopouští hlupák (můj názor).
Na to už musí být člověk vyčůraný, zištný, bezohledně drzý, chtivý, toužcí po moci, nebo mající moc. Člověk bezpáteřní atp. (dodej, co ti libo, libo jest 😉.

Drobné „hlouposti“ se během života, dopustí asi každý (i opakovaně).

Jinak bych se ztotožnila s tetou WIKI:
„Hloupost či stupidita je opak chytrosti či moudrosti. Hlupák je člověk, jenž má nedostatek inteligence, pochopení, rozumu, vědomostí, důvtipu i poznání. Hloupost je projevem omezenosti.
Podle Immanuela Kanta je hloupost nedostatkem soudnosti. Hloupost je také dávána do souvislosti s nevědomostí a nedbalostí.“

Dochy

Obecně jsou to nezávislé pojmy. Je fakt, že drzý hlupák je víc vidět.
Rozdíly? Ty neznáš ty pojmy? Drzý může být i laureát Nobelovy ceny. Stejně tak i člověk s velice nízkým IQ může stále být velice slušný a ochotný a může být radost s ním spolupracovat.

aliendrone

Inu MOHOU, ale NEMUSÍ spolu jít ruku v ruce. Vzájemně spolu souvisí asi jako kočka a pes a podobné je to i s těmi rozdíly. 🙂

paul1

Už jsem to za svého života mnohokrát zažil: čím hloupější, tím drzejší a moudřejší raději ustupovali. Dnes je skoro normální zjev, že drzí a méně vzdělaní křiklouni vyhrávají slovní potyčky. Ti slušnější jsou raději ticho, aby náhodou nedostali přes hubu. Ale kupodivu toto platí i pro policii, která někdy nečinně přihlíží.

aliendrone

paul1>>> To, že jsem MĚL VELKOU CHUŤ ti okomentovat tvoji otázku zde https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/tak-vrati-se-ta-britanie-do-eu-nebo-ne , ale neudělal jsem to souvisí nikoliv s tím, že bych měl strach o svoji fyzickou integritu, nýbrž z prosté úvahy „komu není shůry dáno…“ 😕

Již NĚKOLIKTRÁT jsem zde rozebíral, JAK to vlastně je s tím dotováním Črdele ZLOunií (např. si vybavuji DLOUHOU diskuzi s Keplerem) a tak TRAPÁCKOU a zcestnou argumentaci o „výhodnosti“ ZLOunie (kolik dostáváme vs dáváme do ZLOunijních fondů) jsem prostě NEČEKAL (právě proto, že jen já sám jsem to již několikrát vysvětloval). Ostatně pokud bys měl snahu, tak si jak to ve skutečnosti s finančními toky DO a ZE ZLOunie zjistíš sám. Jenže tobě se jistě hodí odpověď pro blbečky ve stylu: „Odkud je mléko?“ – „Z lednice!“; jasná, pochopitelná i pro blbce, stručná a navíc – NENÍ to lež (!), eh, škoda rozepisovat, stejně je to K NIČEMU!

(BTW – už JEN tento „argument“ – bez ohledu na jeho bezcennost viz výše – ZLOunijním eurohujerům zůstal, že? Všechny další „výhody“, které má ZLOunie údajně přinášet již zmizely v propadlišti dějin, že? NJN, nic nového pod Sluncem, to už známe. 😕 )

Nicméně chci podotknout, že moje neodpověď na ten prastarý trik havloidů (začneme diskutovat, postupně po vyvrácení svých argumentů přihazujeme další a DALŠÍ témata, až se dostaneme oklikou z partie šachu až na klimatologii Marsu, abychom [doufajíc, že se "už zapomnělo] se vrátili ZASE na začátek a protivník to unaveně VZDÁ) NESKOČÍM. A ani to nevzdám. Jen jsem chtěl ušetřit zbytečné výlevy (jako je třeba tento můj, který právě píši), víš?

Ovšem jak už to u dem(ent)okra­tických individuí plných PRAVDY a LÁSKY chodí, mylně si to vykládají jako únavu či slabost – a PROTO začínají víc a víc tlačit na pilku (domnívajíc se, že zvítězili). TAK PROTO tenhle přípis, abys nebyl uveden v omyl a nežil v DALŠÍM BLUDU!

A doufám, žes nezapomněl poslat Zelenskému pořádně tučný vánoční příspěvek za to, že Evropanům odpálil Nordstream a potažmo uvrhl tenhle stát do energetického srabu, zdražení atd. co s tím souvisí (asi oplátkou za tu veškerou naši pomoc jeho zhovadilému režimu). ENJOY! 😉 😁 😁

Pepa25

alien: tolik písmenek – a bez obsahu? „Chtěl jsem ti na to něco napsat, protože s tím zásadně nesouhlasím, ale nemám žádný argument, tak aspoň tady, aby bylo vidět, jak ZLOunii nenávidím, protože určitě může za můj posraný život“

aliendrone

Pepa25>>> Chápu. Obsah nevidíš a ani neuvidíš, to už jsem pochopil. Navzdory tomu, že jsem to NĚKOLIKRÁT (viz výše) tučně zdůraznil. Ono je jedno kolikrát to napíši, STEJNĚ budeš plkat a tvrdit, že černá je bíla. Vtipné je, že zrovna TY se dovoláváš chybějících argumentů. 😁 Tedy pokud v tom zarytém mlčení není lenost. 😉

Tak schválně – co TY, poslals děkovný dopis? Jaký máš TY názor na zničení Nordstreamu Ukrajinou (zejména s ohledem na důsledky pro ZLOunii a její obyvatele)? JJ, já vím, bude ticho po pěšině. Odpověď nečekám. JAKO VŽDY, když se ukáže „sakra, ono to je JINAK“. 🙂

Každopádně mě nemrzí, že ZLOunie může za tvůj posraný život. To víš, máš co jsi chtěl. 😉 😁 😁 To bohužel nelze tvrdit o MNOHA JINÝCH, kteří to nechtěli a nechtějí. 😕

zjentek

A co myslet si o všech průbojných, kterým se „daří“?