Rokio

Jsou nějaké cenové kategorie pohřbů?

Je například první, druhá a třetí třída, pokud jde o náklady na pohřeb? Zajímalo by mě, jak vypadá druhá cenová kategorie pohřbu?

Ptám se, protože bych chtěl pohřeb druhé cenové třídy, až natáhnu bačkory. Jsem totiž osoba druhé kategorie.

Odpovědi
Drap

Ano jsou. Neni to sice rozděleno první, druhá , třetí a další tčřídy, ale cena je podle toho, co všechno si objednáš. Z toho tedy jasně vyplývá, že jsou pohřby některé levné, a některé drahé. Přesnější informaci ti řeknou v nejbližší pohřební služb. Nejlevnější je pohřeb, bez obřadu, bez rozloučení. Pokud si takový pohřeb nemůžeš dovolit a ani nikdo z rodiny ho nechce hradit, uhradí ho stát.

Filip84

Ne, třídy už nejsou. To bylo kdysi.

Podívej se, asi takto:

Když člověk zemře, a ať to nekomplikujeme, berme, že příčina smrti je jasná, že nebude pitva, o tak – tak nebo tak – musí dojet lékař, a ten musí napsat tzv. ohledák, protože i když je umrlec zjevně mrtvý, protože mu třeba lezou z očí červi, tak právo presumpci smrti nezná, musí ji potvrdit lékař. Zpravidla, pokud teda nezemřeš před lékařem nebo ve zdravotnickém zařízení, to dělá lékař RZS, někde na to mají specialisovaného lékaře, kterému se říká coroner, ale coroner to, samozřejmě, není, jo to to samé, co úřad coronera.

Tak to je úplně stejné, jako když vyjede RZS k jakémukoli jinému případu, u našince to, tedy, zaplatí (zpravidla) zdravotní pojišťovna, bude to poslední výkon, co za něj proplatí.

Dobře, umrlec je prohlášen za mrtvého. No a teďka nemůžeš umrlce nechat jenom tak se někde válet, že jo. No tak se zavolá funus service. Buďto to zajistí policie, nebo rodina, nebo RZS, prostě někdo to zařídí. Přijedou havrani, tělo naloží a odvezou do márnice.

Tělo je v márnici, no a když by ten člověk neměl třeba vůbec příbuzné, nic, no tak bude mít zpopelnění bez obřadu na obecní outratu. To znamená, že z té márnice pojede, v nejlevnější rakvi, do krematoria, tam ho dají do papírové urny, a ten popel potom rozptýlí na rozptylovém místě.

A přesně tohle zaplatí obec: odvoz z místa úmrtí do márnice, odvoz z márnice do krematoria, kremaci, papírovou urnu, rozptyl. Stojí to, podle místa, stavu mrtvoly atp., od cca Kč 15,000.00 do Kč 25,000.00.

Pokud bys chtěl to samé, ale bez kremace, tak si k tomu musíš připočíst nájem hrobového místa, vykopání hrobu, to, že Tě k tomu hrobu bude muset někdo odvézt v penálu (do Šukafonu Tě nevezmou, od 19. století už žádná železnice nevozí umrlce, a MHD Ti rakev s nebožtíkem taky nesvezou) a zaházení toho hrobu. Zase si můžeš odečíst náklady na kremaci a odvoz do krematoria, které bývá docela daleko. Taky do země musí jiná rakev, než ke kremaci, o něco dražší, počítej proto, minimálně, s částkou o cca Kč 10,000.00 vyšší. Ale může to být i mnohem víc, záleží, jak hluboký bude hrob, jak daleko Tě bude funus service vozit, třeba když jsme pohřbívali dědu, tak ten šel hluboko, aby se nad něj vlezla – potom – bába (dobře jsme udělali, „mimo plán“ umřela teta, tak leží nad ním, a nad ní se ještě vleze bába, až teda jí někdo bude chtít – víš co 👌😅), a tam se to začalo sypat, tak se to betonovalo. To, samozřejmě, taky něco stojí, a navíc se to kopalo v mrazech, v zimě, a to je vždycky dražší. Takže to klidně může být i dvojnásobek navíc, i víc, nikdo Ti to přesně neřekne.

Pokud chceš obřad, tak pokud je to obřad církevní, tak ten nestojí nic, pokud je to teda s řádnou mší, podle ohlášek, jo, nejde tam kostelník ausgerechnet kvůli Tobě, zvoník, ministranti, farář atp. Ale je zvykem, pokud to teda není farní chudý, dát na tu mši nějakou tu tisícovku. Ale v rámci funus nákladů je to minimum.

Havranům zaplatíš za dovezení truhly s umrlcem ke kostelu, za odnesení truhly před oltář (pokud si to přeješ, pokud Ti ho tam odnesou farníci, tak samozřejmě nic), za odnesení truhly s umrlcem od oltáře k autu, za odvoz umrlce na hřbitov, za odnesení rakve s umrlcem od auta k hrobovému místu, pokud to teda nemáš na hřbitov pěšky hned vedle kostela, jako třeba to máme my.

A to bude taky různé, podle vzdálenosti, jestli půjdete k hrobu průvodem a havrankára tam pojede parádním tempem – víš co, jedno s druhým.

No a pak máš takové ty věci, jako je např. trachta, smuteční hostina. Tam už je to hodně variabilní, protože to může být „malý pívo, půl párku, patka komisárku“, nebo hostina o deseti chodech.

Pokud je to funus občanský, tak nějaká ta smuteční síň je, zpravidla, účelové zařízení obce, tedy, její nájem je dopředu dán, OZV, ceníkem, něčím podobným. No a teď ten hudebník a / nebo zpěvák taky něco stojí, atp. Tak obecně to nebývá nějak extra dražší, než to, co obvykle dáš farnosti za církevní funus, a ty náklady na funus service jsou prakticky totožné – jestli ho vezou ke kostelu, nebo k smuteční síni, je v zásadě jedno.

Ještě záleží na tom, jestli se bude umrlec ukazovat, nebo se nebude ukazovat. Protože jasně, pokud jde na kremaci / do hrobu bez obřadu, tak je věc jasná. Ale obřad samotný neznamená, že se bude rakev otevírat. Pokud se rakev bude otevírat, tak to musí být dražší rakev, ty nejlevnější na to nejsou uzpůsobeny, prostě uzavřou se, a pak už se do nich neleze, no a taky vzhledově jsou nic moc. A pokud se bude umrlec ukazovat, tak, za prvé, musí být oblečen, jinak je to jedno, že jo, tak pokud nemáš oblečení a boty do rakve, musí se to koupit a zaplatit, no a taky se ten umrlec musí upravit, aby nějak v té rakvi vypadal. A to všecko zaplatíš, umytí, oblečení, nalíčení. Na rovinu, pár umrlců ve futrálu už jsem viděl, asi tak desítku bych řekl – hrubým odhadem, a každý vypadal ve futrálu blbě. Ale někdo na tom trvá, ono jako v tom smutečním rituálu to má své místo a svůj důvod.

Reálně počítej s částkou mezi Kč 15,000.00 – Kč 150,000.00, jde to i dráž, levněji moc ne. Hodně záleží na tom, co si objednáš, a co bude kolem toho.

elkon

Každá firma, která zařizuje pohřby má své tabulky a ceníky.