annas

„Jsou city, které se nedají vyslovit jinak než mlčením,“ tvrdil italský básník Francesco Petrarca. Kalendárium …

Platí to i o dnešním jubilantovi? Jakým způsobem své city vyjadřoval?

Jak se poslední z pierotů jmenoval, kde se proslavil a kdo napsal jeho biografii…

Znáte jeho osudy, např. i podle televizního zpracování?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Jean-Baptiste Gaspard Deburau (vl. jm. Jan Kašpar Dvořák) (31. července 1796, Kolín – 17. června 1846, Paříž) byl francouzský mim a herec narozený v Čechách, nejvýraznější představitel evropské pantomimy 19. století.
cs.wikipedia

Největší z Pierotů
Celým jménem Jean-Baptiste Gaspard Deburau, v Čechách přezdívaný Jan Křtitel Kašpar Dvořák, se narodil 31. července 1796 v Kolíně v Čechách. Jeho matka, Kateřina, měla český původ. Otec, Filip, francouzský.

http://www.pe­traivanka.estran­ky.cz/clanky/li­teratura/nejvet­si-z-pierotu.html

Další odpovědi
anonym

Největší byl určitě Marcel Marceau.František Kožík.Ještě jsem viděla film s naším Vl.Javorským.Pan­tomima nikdy nebyla můj šálek čaje,ale umění to je veliký.

HOMER

Boleslav Polívka (* 31. července 1949, Vizovice) je významný český herec, mim, dramatik a scenárista valašské národnosti. Vystudoval brněnskou JAMU a v roce 1972 spoluzaložil Divadlo Husa na provázku, jehož se stal jednou z nejvýznamnějších osobností. V roce 1993 si v Brně založil své vlastní Divadlo Bolka Polívky. Patří k nejvýraznějším představitelům české i světové pantomimy. Ztvárnil mnoho divadelních, filmových a televizních rolí.
Jedna jeho scénka z Manéže z roku 1993, kdy sám sebe pasoval na doživotního valašského krále, stála u zrodu veleúspěšného projektu pro podporu cestovního ruchu Valašské království založeného Tomášem Harabišem. Bolek Polívka byl též dlouhou dobu tváří tohoto projektu.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bo­lek_Pol%C3%AD­vka

vagra

Ano, platí.
Román znamenitého vypravěče F.Kožíka Největší z Pierotů a jeho hlavní postava, mim Jean Gaspard Deburau, vlastním jménem Jan Kašpar Dvořák, vystihuje slova, která řekl Francesco Petrarca.
Deburau skutečně své city vyslovoval mlčením…
Podle Kožíkova románu, byl koncem minulého století natočen televizní seriál a část jeho složitého života, byla zachycena i ve filmu Děti ráje.
Nelehký životní osud mima Deburaua, shrnuje do jedné věty epitaf na jeho pařížském hrobě :
" Zde leží ten, který všechno řekl, ač nikdy nepromluvil."
Zemřel v pouhých padesáti letech......

Zdroj: kniha Největší z Pierotů