hapiky

Jsou či mohou být znalosti považované za meč, který rozsekává všechny iluze, mýty a dohady?

Už nevím přesně, ale nějak tak to vyřkl jeden můj oblíbený profesor

Nejlepší odpověď
annas

Ne vždy, iluzí není snadné se zbavit, mýty jsou výpovědi např. o vzniku světa, bohů, takže jsou zajímavé a srovnatelné s dalšími informacemi. atd.

Dohady mohou souviset s pochybováním – „pochybuji, tedy jsem,“ řekl svatý Augustin, i když se to týkalo Boha.

Descartes se dostal dál – „myslím, tedy jsem“, takže jde o to, že se člověk snaží přesvědčit o tom, co myslím, že existuje.

Lidé přebírají znalosti z minulosti, ne vždy jsou pravdivé, pohled se mění s vývojem společnosti, ale právě to, že člověk myslí, může se možná zbavit iluzí, nevěřit mýtům, ale těžko dohadů. Vždyť pochybování rozšiřuje vědomosti – to je to věčné PROČ.

Ale nestačí jen vědomosti či znalosti, ale je třeba také věřit, že to tak mohlo být. Pochybovat se dá o všem … často záleží na úhlu pohledu, věrohodnosti zdroje atd. Co je dnes jisté? Jen to, že dnes je dnes …

Další odpovědi
led

Vedomosti, rovnako ako meč treba nielen „vlastniť“, ale hlavne vedieť ich aj správne a v pravom čase využiť. Len tak dokážete poraziť ilúzie, mýty a dohady, pokiaľ sa nezakladajú na skutočnostiach.

Drap

Mohou tím být, ale také nemusí. Nelze posuzovat paušálně.

Kepler

Dá se to tak říci, ale nesmíme zapomenout, že meč je dvojsečná zbraň. Mýty jsou zpravidla krásnější, než krutá pravda. Že se Šemík ve skutečnosti utopil a Horymír neuháněl do Neumětel, ale do nejbližší hospody, to by se fakt blbě poslouchalo.

aliendrone

Pokud bys vynechal v dotazu slovo VŠECHNY, tak bych souhlasil.

ivzez

Ne. Vezměte si jen, kolik vzdělaných lidí
s dostatkem vědomostí a znalostí věří v Boha.

prozaik

Váš oblíbený profesor zřejmě parafrázoval slova z bible, kde stojí, že : „Slovo Boží je živé, mocné a ostřejší než jakýkoli dvousečný meč; proniká až na rozhraní duše a ducha, kostí a morku, a rozsuzuje touhy i myšlenky srdce.“

Co jsou to „znalosti“ by bylo dobré si vyjasnit. Přesto se dá říct, že určité technologické znalosti lidstva rostou ( byť jiné zanikly ), ale přesto se množství iluzí a mýtů nijak nesnižuje. Možná spíš naopak. Současníci jsou podobně pověrčiví jako lidé starověku, jen se to projevuje jinak.

Což mi připomnělo další citát : „Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnohé z toho, co víme, není pravda.“