Nick42364

Jsem povinen platit ČT poplatky?

Dobrý den pokud nemám doma žádnou TV, rádio, telefon ani žádný jiný další přijímač signálu (anténa,satelit či internetové připojení) tak nejsem povinen platit tyto zlodějská poplatky? Pokud si myslí ČT že vlastní má domácnost TV tak ať mi to dokážou, do té doby nezaplatím ani korunu.
Zdroj: https://www.po­radte.cz/spolec­nost/76902-ct-televizni-poplatky.html

Odpovědi
Filip84

To, co ty tady vypisuješ, zní pro lidi, jako ty, poněkud logicky, ovšem z právního hlediska je to naprosto a dokonale irrelevantní.

Televisní poplatek nejsi povinen platit tehdy, jestliže:

  1. v domácnosti, ve které bydlíš, již platí televisní poplatek jiná osoba (platí vždy jen jedna osoba), nebo
  2. v domácnosti, ve které bydlíš se nenachází jakýkoli televisní přijímač, který je technicky způsobilý k individuálně volitelné reprodukci televisního vysílání.

Pokud některou z výše definovaných podmínek splňuješ, televisní poplatek platit nemusíš, ovšem pokud jsi, nyní, přihlášen jako poplatník televisního poplatku, musíš se nejprve z placení televisního poplatku odhlásit.

Zdroj: https://poplat­ky.ceskatelevi­ze.cz/odhlase­ni-platby

Pepa25

Kdo nevlastní TV, tak samozřejmě poplatek platit nemusí, protože zákon říká, že „poplatníkem televizního poplatku je fyzická osoba nebo právnická osoba, která vlastní televizní přijímač“.
Trochu problém je, že televizí je myšleno jakékoliv zařízení technicky způsobilého přijmout televizní signál šířený rádiovými kmitočty, družicemi nebo kabelovými systémy. A také že dokazovat to budete muset vy, že ji nemáte.

Dochy

  1. proč sem kopíruješ odkaz odjinud a proč sem k tomu ještě dáváš odkaz?
  2. ne, pokud nemáš žádné zařízení schopné přijímat TV signál, nemusíš platit poplatky. Pokud jsi platil, je třeba TV odhlásit. (pro občany se platí za domácnost, ne za jednotlivce ani za jednotlivý přijímač, takže je-li v domácnosti alespoň jeden přijímač, domácnost platí jeden TV poplatek). Pokud Ti přijde výzva k platbě na základě nějakých zavedených postupů, je třeba odpovědět, že TV nemáš. (bojhužel je třeba v některých případech osobní aktivita pro neplacení)

da ny

Nevím, odkud píšete (internet), zda z práce, knihovny, kavárny nebo od známého 😉
Jestli se díváte do zrcátka (skleněné koule), místo nějaké obrazovky. :)
Je mnoho jiných i nesmyslných poplatků, daní v obchodech, které musíme platit.
Ty koncesionářské poplatky, zase nejsou tak dramatické (astronomická částka (můj názor).
Kdopak to za Vás asi platí, v době, kdy sedíte u internetu?

„Poplatníkem koncesionářského poplatku se stáváte v momentě, kdy od některého dodavatele odebíráte el. energii.“
„Poplatku se tak nevyhnou osoby, respektive domácnosti, které vlastní televizor a nijak již nezáleží na tom, zda přijímáte signál prostřednictvím pozemního vysílání (DVB-T / T2), přes satelit (DVB-S / S2), internetovou službou při jejím sledováním na obrazovce vaší TV, nebo některou z kabelových televizí (DVB-C). Stejně tak nezáleží, zda veřejnoprávní média pravidelně či nepravidelně sledujete, nebo dáváte absolutní přednost pouze komerčním stanicím. Již samotné vlastnictví zařízení technicky způsobilého k příjmu televizního a rozhlasového vysílání vás dle zákona č. 348/2005 Sb. zavazuje k platbě koncesionářského poplatku. Nezapomeňte, že mezi takové zařízení patří zároveň kromě televizorů a radiopřijímačů např. domácí počítače nebo přenosné notebooky vybavené TV tunerem pro příjem televizního vysílání, autorádia, radiobudíky atd.“

V odkazu najdete i „Jak se vyhnout placení koncesionářských poplatků?“http://w­ww.digivysila­ni.cz/clanek-kdo-musi-platit-koncesionarske-poplatky-za-televizni-a-rozhlasove-vysilani.htm

Dochy

da ny „„Poplatníkem koncesionářského poplatku se stáváte v momentě, kdy od některého dodavatele odebíráte el. energii.““

Toto je chybná informace, Nevím odkud zkopírovaná.

Zákon:
Jestliže je fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v evidenci poplatníků televizního poplatku, odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě, považuje se za poplatníka rozhlasového a televizního poplatku s povinností platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi (dále jen „provozovatel vysílání ze zákona“) po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným
prohlášením opak, a to s účinností od marného uplynutí lhůty 30 dnů ode dne doručení této výzvy. Součástí výzvy musí být poučení o následcích neprokázání opaku v takto stanovené lhůtě.

To znění zákona sice k tomu výkladu poněkud svádí, ale je to hrubě nepřesné.