autacek

Jsem divný, když si myslím, že má paní ministryně Nováková v podstatě pravdu?

https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/mobil-data-novakova-ministryne-operatori-wifi-internet.A190218_122­001_domaci_ble

Proč její prohlášení tedy vzbuzuje tolik pohoršených reakcí?

Tak by to mělo pochopitelně v optimálním případě fungovat, ne? Ale pokud to tak u víceméně oligopolních poskytovatelů mobilních služeb není, měl by si na ně stát posvítit.

Když si domů pořídíte televizi, taky vás to přijde na míň, když se na její pořízení a následný provoz složíte doma všichni, místo to nechat jen na bábu s dědou, místo chodit se koukat k pivu do hospody, nebo k sousedům, ne?

Nejlepší odpověď
klumprt

Já myslím, že pes je z velké části zakopaný v tomhle:

„Sami operátoři odmítají kritiku za drahý internet v mobilu. Oficiální ceny podle nich nejsou úplně směrodatné, protože se údajně velká část zákazníků vyjednala výhodnější podmínky. O kolik lidí jde však neuvedli. Český telekomunikační úřad odhaduje, že se jedná až o pětinu zákazníků.“

Takže tady je nutné aby člověk vyjednával, když chce něco za rozumnou cenu. Já třeba mám taky mobilní služby za pěknou cenu, ale to musím být v jakémsi klubu. K tomu pořád poslouchám zkušenosti, jak si někdo někam zavolal, vyhrožoval odchodem jinam a všelijak se handrkoval a jedině tak si vyjednal ceny blížící se nějakému tomu evropskému normálu.
Když jseš trubka a nechce se ti s nikým se tahat, tak platíš. A tak je to všude. V bankách, u prodejců energií, dokonce i u obchodních řetězců, kde dneska kupují lidi všechno hlavně v akci a za normální cenu jen to, co nutně potřebují.
Dávno pryč jsou ty časy, kdy si člověk normálně vybral v konkurenci nejvýhodnější nabídku a něco si koupil. Všechno je zahrabané v různých obezličkách, závazcích, akčních nabídkách apod. Nejvíc mě dojalo innogy, které mi nedávno nabízelo elektrokolo, když si od nich budu kupovat plyn. Když chci plyn, rád bych si koupil plyn. Elektrokolo bych si koupil, až budu chtít elektrokolo.

Další odpovědi
aliendrone

Ano, dost. :D :D :D
Ty asi nepamatuješ „vodní“ cenovku. Voda se MUSELA zdražit, protože se jí plýtvalo. Tak lidé začali šetřit a voda se ZASE MUSELA zdražit, protože jí lidé odebírali málo! :D :D :D

Když nechápeš CO znamená oligopol v praxi (na slovníkové definice nekoukej) a to především ve spojení s dem(ent)okracií, tak se nediv a především nedělej ukvapené závěry. ;) :D :D

Dochy

Ano, v podstatě jseš divný.
Vzbuzuje tolůik reakcí, protože podle zpráv to ona nebrala „v podstatě“ ale poměrně seriózně a toto tvrzení je… trochu svérázné… Pár asociací a myšlenek:

  • Nechci slevu zadarmo 😉
  • Podle teorie poptávky a nabídky vyšší poptávka vede ke zvýšení ceny (platí tedy především pro dokonale tržní prostředí s omezeným množstvím produktu, což není úplně přesně ten případ, ale je to to první co se žáci naučí v ekonomii)
  • Někde jsem nedávno četl vyjádření (snad původem z O2) že nemají potřebu data řešit, že je to jen přidružená služba, oni že řeší hlavně volání.
  • Obvyklá je, že pokud prodejce chce prodat více, buď se zaměří na reklamu, nebo na snížení ceny (nebo kombinace obojího) ale naši operátoři bohužel nefungují v příliš tržním prostředí. Noví operátoři v ČR jen na chvilku zčeří vodu a pak se přizpůsobí systému.

ivzez

Dokud budou zákazníci kupovat drahý produkt,
nebude prodejce mít důvod snižovat ceny.

Měl byste na místě operátorů, od nichž lidé kupují
drahá data, nějaký rozumný důvod ke snížení ceny?

sevos

Ano.

Kryšpín

Částečně jsem výrok nepochopil, ovšem mobilování máme z celé sedmadvacítky nejdražší, údajně proto, že je zde kopcovitý terén, ovšem Slováci a Rakušáci mají také kopečky a jsou daleko levnější.

Drap

Ano jsi.

xxx3

:) V podstatě pravdu…Z toho by vyplývalo, že v případě, že si dejme tomu většina lidí zaplatí drahý tarif (což by firmám přineslo ještě mnohem větší zisk, než mají v současnosti) tak z nějakého neznámého důvodu pak budou chtít tento zisk zmenšit a z tohoto záhadného důvodu zlevní. Takhle to ale opravdu nefunguje – důkazem budiž firma Apple a její telefony, které jsou známé mmj. tím, že přihrávají Applu jedny z nejvyšších marží v tomto sektoru. Kupodivu ani po těch mnoha letech nezlevňují, právě naopak.

led

klumprt, je možná ešte jedna možno. Je síce relatívne najdrahšie, platíte za skutočne prevolané hovory, ale na rozdiel od paušálov platíte len to, čo prevoláte a to môže byť menej ako najnižší paušál. Ja napríklad platím mesačne v priemere 1€ čo je približne 26,50Kč a to mi stačí.
Nie nadarmo sa kedysi hovorilo „volajte krátko a stručne“

Kryšpín

Led tak tu cenu 1 Euro hodnotím jako kvalitní kapitalismus s lidskou tváří