rouzi

Jedna moje známá má problém, neumím ji poradit. Jak podle vás má postupovat?

I když je ve starobním důchodu, nechala se zaměstnat. U agentury jako strážná.
Po čtyřech měsících onemocněla, a tak neschopenku poslala doporučeně agentuře.(adresa je fiktivní, i na e-mail žádná odpověď)
Ale ta ji byla vrácena, nebo ji nepřevzali.
Neví jak pokračovat, mezi tím ji dali podepsat ukončení pracovního poměru.
Údajně by ji nedali ani plat, kdyby to odmítla.
Prosím můžete ji poradit, jak by měla pokračovat dál?
Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

„Dát někomu něco podepsat“ neznamená povinnost to podepsat.
Podepsala-li Vaše známá dobrovolně (!!!) dohodu o rozvázání pracovního
poměru, znamená to, že dobrovolně ukončila zaměstnání.

Protože už jí neuchází výdělek kvůli nemoci, nemá nárok na náhradu
mzdy v prvních 14 dnech nemoci. Po jejich uplynutí ale bude mít
od 15. dne nemoci nárok na nemocenské, celkem až do 70. dne nemoci.
(U důchodců je podpůrčí doba kratší.)

Poradila bych zavolat na OSSZ a dohodnout se tam, jestli má podklady
pro výplatu nemocenského zasílat přímo jim. (Správně by je měla zasílat
bývalému zaměstnavateli, ale v tomto případě to zřejmě nemá smysl.)
_________
Poznámka:

Podávat trestní oznámení podle mne nemá smysl, protože navrhnout
rozvázání pracovního poměru dohodou mohou obě strany kdykoliv →
→ i v době nemoci zaměstnance. Navíc to nespadá pod trestní zákoník,
ale pod zákoník práce.

Soud by měl smysl v případě, že by zaměstnanec prokázal, že dohodu
podepsal pod nátlakem (má Vaše známá nějaký důkaz nátlaku?).

Nebylo by od věci podat podnět ke kontrole inspektorátu práce:
http://www.suip.cz

Další odpovědi
Drap

Toto je běžná praxe u těchto agentur. Pokud má řádně podepsanou smlouvu , může na jejím základě jednání agentury nahlásit. A pokud i smlouva je, teď ukončila pracovní poměr. Zřejmě se jí nepodaří prokázat, že to bylo pod nátlakem. S Vyplacením neschopenky ať se raději rozloučí. Mohla by podat trestní oznámení. Soudit se však s podobnou agenturou je většinou hodně zdlouhavé s nejistým výsledkem a nemalými náklady.

dubraro

Státní úřad inspekce práce.

Arne1

Existují specializované právní poradny pro seniory, někdy v rámci seniorských legitimací.

Dochy

S doklady se jít poradit na UP?
Co znamená „nechali ji podepsat ukončení prac. poměru“?
„Údajně by ji nedali ani plat, kdyby to odmítla.“ pokud má smlouvu, tak si to snad nemohou dovolit…

rouzi

Dochy, taky mi to hlava nebere.
Ale je to tak, nakonec když to podepsala, tak ji výplatu poslali až další měsíc. Jinak to, co píšeš, jsem ji řekla taky. Jenže i ta smlouva je nějaká pofiderní.
Děkuji