Pilnacek2003

Je životu nebezpečné, když mi spadne do vany telefon, který se nabíjí a ve vaně někdo je?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano.
Je pravda že se telefon nabíjí extrémně malým napětím, ale:

  1. Nikdy nevyloučíte zcela poruchu telefonu resp. nabíječky
  2. Nikdy nevyloučíte vliv chybné konstrukce telefonu/nabíječky
  3. Rozmočená pokožka, která za normálních okolností brání průchodu většího proudu tělem, v tomto stavu nemusí představovat dostatečnou ochranu ani pro takto malá napětí. Navíc některé zdroje s režimem rychlonabíjení mohou dávat až 20V. Sice to není moc, ale i na sucho to (za „vhodných“ okolností) už může být citelné a ve vaně tuplem.

Dá se předpokládat, že pro bezpečnost bude pozitivní i to, že je konektor relativně uzavřený, takže není příliš velká pravděpodobnost, že by proud mohl mít šanci projít některou z kritických „cest“ skrz tělo. Ale čert nikdy nespí a něco jako jistota (pokud jde o život) neexistuje.

Osobně bych nabíječku do vany nebral.
Osobně bych doporučil nepanikařit i když už ten telefon poletí. Smrt leknutím je pravděpodobnější.
Ale s jistotou bezpečí opravdu nepočítej.

Další odpovědi
anonym

Ano, mobil do koupelny nepatří. Těch 10 minut bez mobilu by měl člověk vydržet.

DoTazatel

Jak píše Markusei, jen doplním, že v blízkosti vody nepatří vůbec žádná elektrická zařízení – jako třeba fén a mnohé další (jsou i takoví voli a není jich málo).

Edison

Ne. Teda… nejhorší je smrt z leknutí… Elektrické oddělení malého a nízkého napětí je v nabíječce, o které předpokládám, že je zastrčená v zásuvce a je v pořádku.

odik

Není, mobilní telefony jsou nabíjeny takzvaným bezpečným proudem/napěním.

Kryšpín

Může se stát, že se závislák lekne o telefon a utopí se.

mosoj

Pokud ti tam nespadne i zásuvka s nabíječkou tak nic. Na zásuvku z vany nesmíš dosáhnout.

orwell

Markusei: Nepatří, nepatří… až tě jednou chytí ve vaně plotýnky a nikdo nebude zrovna s tebou doma příp. na blízku, budeš rád, že na něj dosáhneš a někomu zavoláš. To neříkám jako vykonstruovaný případ! Není to tak dlouho (asi tak 2 – 3 roky), kdy jednoho mého bývalého spolupracovníka a kamaráda našli druhý nebo třetí (?) den mrtvého ve vaně. Žil sám a dostavila se dle výsledků pitvy nějaká srdeční porucha a bylo vymalováno. Těžko říct, jestli by mu mobil na blízku pomohl, ale vyloučit se to nedá. A vůbec nejstrašnější na tom bylo, že jsem s ním nedlouho před touto událostí mluvil a on si tenhle konec sám předpověděl! Říkal mně mj. „No a tady mě jednou najdou…“, když jsem s ním při návštěvě procházel barák a ukazoval mi svoje království. Ještě dnes je mi z toho nevolno, když si na to vzpomenu.
Proto bych radil osamělým lidem: Berte si s sebou mobil do koupelny a mějte ho v dosahu! Samozřejmě bez připojené nabíječky.

anonym

A taky jsou případy, kdy mladiství lidé si ho berou do koupelny a končí to šíleně.