Tw!st

Je zdravé pít litr mléka denně?

Pokud nemám žádné alergie na laktózu nebo špatné trávení, je v pořádku když piju každý den jeden litr kravského polotučného mléka? Třeba 500ml ráno a dopoledne a 500ml večer? Co se týče kalorií, tak o to mi nejde, to si v rámci celkového denního příjmu umím spočítat a pohlídám si abych po tom nebyl tlustý. Spíše mě zajímá jestli to v dlouhodobém měřítku nemůže mít nějaký negativní dopad na tělo.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pro zdravého člověka (např. bez intolerance laktózy) by toto množství nemělo vadit. Proč je mléko prospěšné, si můžeš přečíst tady: https://www.i­receptar.cz/va­reni-a-recepty/je-mleko-zdrave.html

Další odpovědi
DoTazatel

Je.
Ostatní varovné zprávy a novinky typu „američtí vědci zjistili“ jsou hoaxy (nebo veganská propaganda – stejně tak není zdravé jíst maso, vejce, sýry aj. živočišné produkty). Podle nich na to umřeš. ;)

Dochy

Podle mně je to ok. Sice si takovou spotřebu za sebe moc nedokážu představit, přestože mám mléko docela rád, ale vadit by to nemělo…

Zahlenění: Podle všeho kec. Co jsem četl od někoho kdo by opravdu mohl mít k danému problému vzdělání, tak snad jen dochází k dočasnému potažení trávícího traktu vrstvičkou z toho mléka. Neškodnou. Na nic dalšího by to nemělo mít žádný neblahý vliv (u zdravého člověka). Nestravitelnost: Vždyť je to z velké části jen voda. (bez problému), trocha cukru (bez problému, pokud člověk nemá laktózovou intoleranci), trocha tuku (bez problému), pár bílkovin („…Je tedy pravda, že kasein je v kravském mléce, zastoupen ve většinovém množství. … Tato bílkovina, ale není pro člověka těžko stravitelná, její stravitelnost pouze trvá déle (6–7 hodin)“ https://aktin­.cz/1874-stravitelnost-mleka )

Edison

Záleží na tom, jestli je na trhu mléka přebytek, nebo nedostatek. 😁 😁 V průběhu let jsem si výkyvů ve „zdravosti mnohokráte povšiml. A vždy záleželo na tom, kolik mléka se vyrobilo a kolik ho "některé“ státy světa zkoupily.

Alesh

Asi tak…
http://www.vy­vazenezdravi.cz/nad­mernym-pitim-mleka-k-predcasne-smrti
https://www.ex­tra.cz/pijete-mleko-tohle-je-8-duvodu-proc-s-tim-mozna-jeste-dnes-prestanete

Hufnágl

Mléko zapříčiňuje zahlenění, což u některých nemocí není žádoucí.

quentos

Podle toho jakého.
Kravské mléko je pro lidský organismus prakticky nestravitelné – není divu, je totiž uzpůsobeno čtyřdílnému zažívacímu traktu krávy! – a působí silně hlenotvorně. (Srv. Harvey a Marilyn Diamond: „Fit pro život“, Fin Olomouc 1993)
Naproti tomu kozí mléko je ze všech zvířecích mlék nejpodobnější lidskému mateřskému, takže to pro nás zdravé je. Stejně tak je zdravé i sojové.

zjentek

K dospělý osobě patří mlíko stejně jako k dospělý kočce, čili vůbec.

Dobře, tak řekěnme na vaření by to šlo, aby se neřeklo… tam se dají vyčarovat dobrotky, to beru. Ale pít čistý mlíko JEN TAK? No to Hare Krišna TVL!

RyuzakiKate

Někde se uvádí, že je to důvod, proč je v USA tak velké množství osteoporózy, někde zase, že je to prospěšné, protože vápník.

Dle mého – nic se nemá přehánět. Mně kravské mlíko třeba jako malé nechutnalo. Co se týče zahlenění, tak je to jen subjektivní pocit, jazyk se potáhne tenkou blankou a po pár minutách to odezní. Během lidského vývoje se náš druh mlíko pít naučil, protože to byl zřejmě výborný a tehdy vlastně alternaivní zdroj živin. Dokud nás maminka kojí, náš trávicí systém zpracovává mléko pomocí enzymu laktázy, kterého má tělo nejvíc v kojeneckém věku a s věkem postupně klesá, tudíž se později může projevit známá intolerance. Pokud bys bumbal mlíčko i nadále po odkojení, tělo bude zřejmě zvyklé. Jeden čas jsem si chodila pro čerstvé mléko do mlékomatu, kde jsem se jednou potkala se starým pánem, který tvrdil, že si dávají každý den do kafe. Já si z něj tehdá dělala domácí jogurty a jednou zkusila neupravené a pěkně jsem se posr… Nejstravitelnější jsou pro nás tyto výrobky v zakysané formě.

Co se týče vege propagandy, tak tu už snad někteří vidí fakt všude :)) Nejde vo to, že by to bylo nezdravý, všecko je nezdravý, když se tím budeš cpát horem dolem! Veganství především bojuje proti velkochovům a neetickým praktikám vůči zvířatům. A vyřazení živočišných produktů je ta nejjednodušší cesta, to je celý. Kretény najdeš v každý skupině lidí :)

Dochy

zjentek: To bysme ale úplně stejně mohli ptát zda je vhodné pít hnilé ovoce či obiloviny…
(vodka, pivo, víno…)

zjentek

Hnilé zvládnem, ale mlíko NENÍ DOBRÝ. Dyť tam píšou, že k jeho trávení potřebuješ TŘI žaludky (Bo je navržený pro krávy).

Dochy

to je nesmysl. kráva má 4 žaludky kvůli trávení nestravitelné vlákniny ne kvůli mléku.

quentos

Píšu to ale naopak, stačí pozorně číst. Mléko je složité kvůli žaludku, ne že žaludek je složitý kvůli mléku.

Mc Merkurion

… to je cajk, ale mlíko je jen pro kojence …

Dochy

A med je jen pro larvy. A vepřové je jen pro vlky, lvi a tygry. A mrkev pro králíky.

Mc Merkurion

… jo, s tou mrkví souhlasim, ale lvi a tygry tu nemáme, tak se obětuju a vlkům pomůžu …

Edison

Hufnágle, tohle tvrzení mě zajímá. Nějaký zdroj?

Hufnágl

Mám ti ukázat hleny, které produkuji po vypití většího množství mléka?

Dochy

Tak máš nejspíš nějaký zdravotní problém (alergie, intolerance,…). Já z mléka žádné hleny nemívám. A jeden případ nedělá pravidlo.

Edison

Je potřeba si povšimnout, že v těch článcích, co Alesh linkuje není jediný odkaz na zmiňované „studie“. Proč asi, žejo…

Mc Merkurion

… no tak mně stačí „extra.cz“ a ani neklikám …

Tw!st

Mě se to zdá také jakoby to psal nějaký veganský aktivista