Ametyst

Je výhoda, nebo nevýhoda, že Česká republika nemá moře?

Nejlepší odpověď
Speed77

Samozřejmě že nevýhoda. Naše území nedosahuje po moře, protože tady žádné není – jsme v tom nejstřednějším vnitrozemí a jsme moc malí, aby naše hranice sahaly po některé z dalekých moří.
Státy a civilizace vznikaly u moří a v povodí obřích řek. Doprava, obchod, obživy a různé využití.

Kdysi jsme ho na chvíli měli, za Přemysla Otakara II.
https://i0.wp­.com/media.tum­blr.com/1628e29­9d744da6c06b04fdec6e6f5b­6/tumblr_inli­ne_mfeg9mfgE61rqc9nd­.jpg
Za habsurské monarchie taky https://i.pinim­g.com/original­s/8c/e8/d0/8ce8d005c34d4­25837cd482004dd0438­.jpg

Další odpovědi
Kepler

Být vnitrozemským státem je vždycky nevýhoda, alespoň ekonomicky. Dovoz ze zámoří se sakramentsky prodražuje. Proto jsme měli kdysi i vlastní námořní flotilu s domovským přístavem, tuším v Polsku. Takhle to přece jenom vycházelo levněji. No a pak taky mít kousek pobřeží u teploučkého Jadranu by taky nebylo k zahození. Nezbývá, než restaurovat Rakousko-Uhersko 😎.

elkon

Kdybychom měli moře, byla by výhoda jednodušší dopravy zboží, námořními loděmi.

marci1

Kdybychom měli moře, měli bychom levnější ryby, ale zase nás nepostihne tsunami. 🙂

zjentek

Nevýhoda nevím, ale je to škoda, nemít moře. (;

Kelt

To je relativní. Ale vzhledem k počasí, cestování a dopravě asi nevýhoda. Takové tsunami a bouře jsou jen občas za několik let.

anonym

Vzhledem k zvyšování hladiny moří sakra výhoda. Lidé si před 22 000 lety všimli, že se moře uklidnila a hladiny se ustálily. Existuje za tím vědecké vysvětlení, každopádně posledních 22 000 let se lidé usídlili především u pobřeží. Nyní nás do 50 let čeká postupné zkracování pobřežních území. A každá země, která nechce přestat existovat, nyní buduje šílené systémy na záchranu.

autacek

Kdybychom měli v našem státě moře, byl by to jen další tunel, kudy vyvést prašule do vlastních kapes.

EKSOT123

Přes převažující nevýhody se to zákonitě musí projevit někde jinde. Možná bychom s mořem neměli tolik zahrádkářů, houbařů, sběratelů minerálů a kdo ví čeho ještě.

paul1

Je to nevýhoda. Trochu se zlepšilo cestování k moři tím, že jsme v EU, tím odpadly kontroly na hranicích, vypisování celních prohlášení a ukrývání „pašovaného zboží“.
Na druhé straně pro takové Holanďany je to nevýhoda a bude se to zhoršovat. Hodně Holanďanů kvůli tomu už krajinu opustilo.
Okolo Mostu se to možná bude časem podobat na nějakou přímořskou krajinu, nebo na krajinu jezer, jako např. Mazovsko. Jen nevím, jak to bude časem s kvalitou vody, či se tam nerozmnoží sinice.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Paul1: Holanďané byli první národ v Evropě, který byl přečíslený neevropskymi imigranty. Daně se domácím zvedly, a životní náklady stouply. Proto se mnoho Holanďanů rozhodlo odejít ze země. Hlavně důchodců. Bydlí v Podkrkonoší, bydlí v Maďarsku, sliz a levnějším a bezpečnějším životem.