Je vhodné 1× za rok, dva provést formát disku?

Nejlepší odpověď
Hamon

Obecne – neni duvod. Pocitace mohou (bez ohledu na operacni system) bezet bez reinstalace i nekolik let, muj ted bez problemu jede treti rok bez preinstalace. Ale zalezi na tom jak se k systemu chovas. A jestli jde o systemovy nebo datovy disk. Radeji obdas pust defragmentaci, bude to prospesnejsi.

Další odpovědi
Alesh

Nepochybně ano. Rozhodně tím nic nezkazíš, pokud máš data zálohována. A pokud např. přeinstalováváš Windows, tak je dobré i celý disk naformátovat.

anonym

Pokud se budeme bavit o klasickém HDD, pak pouhým*) zformátováním nic nepokazíš – ale ani nezískáš.
Pro SSD je taková činnost ovšem značně nevhodná.
___
*) formát určitě (resp. znovuvytvoření oddílů – ´fdisk´) udělej, pokud reinstaluješ systém nebo disk přehazuješ do jiného PC (systému)

Bedy

Nevidím důvod. Rychlé formátování smaže disk, „pomalé“ formátování sice navíc provede kontrolu sektorů – ale kvůli tomu se disk formátovat nemusí. Tuto kontrolu lze spustit normálně ve Windows.

Důležitější je spíš defragmentace disku – disk je rozdělen na milióny chvlívečků – většinou do jednoho se vejdou 4kB (záleží na nastevení souborového systému).
Když zapisujete na disk soubor o velikosti 6kB, tak se rozdělí na 4kB a 2kB. Jenže jak se různě přesouvají, mažou a vznikají nové soubory, tak vznikají volné chlívečky mezi některými soubory, a pak se často stává, že první část souboru je někde na začátku disku a druhá na konci. A toto spojování pak zpomaluje systém. Defragmentace to spojí a udělá pořádek na disku – vše jde hezky za sebou.

Pokud máte SSDisk či jiný flash disk, tak defragmentaci a moc často ani to formátování neprovádějte. Flash paměť je limitována počtem zápisů – zbytečně těmito kroky byste snižoval životnost Vaší flash paměti – ať už jde o SSDisk nebo USB flešku/klíčenku.