Half 2

Jak defragmentovat SSD?

Mám v PC SSD a všude píšou, že zabraňuje fragmentaci. Ale když analyzuji disk, tak mi to píše 31% fragmentováno (30 GB) a skutečně mám ,,zabraných,, 30 GB ovšem ničím, takže to musí být fragmentováno. Co s tím? Mám spustit defragmentaci? Prý SSD škodí. Ale při malé kapacitě SSD je 30 GB docela dost.
Doplňuji:
Ale pokud nemám dělat defragmentaci, jak získám zpět těch 30 fragmentovaných GB? Myslel jsem, že na SSD už problémy s fragmentací nejsou.

Nejlepší odpověď
gecco

NEDEFRAGMENTOVAT!!!
😉
SSD je rychlý a navíc má jiný princip přístupu (čtení i zápis), takže urychlení ´scelením´ souborů nepotřebuje.
Navíc má omezený počet zápisů, takže defragmentace opravdu škodí (zkracuje životnost).

Doplňuji:
Ad Doplnění:
…„jak získám zpět těch 30 fragmentovaných GB“…
Nijak – o nic jsi ´nepřišel´… Systém tě jen informuje, jak velká část disku je fragmentovaná, nejde ani o ztrátu dat, ani o ztrátu kapacity (v zásadě).
Prostě nemáš co ´získat zpět´.
😉
____
Jen – nepíšeš nic o systému (instanci) – pohlídej si, abys na SSD neměl nastavené tempy, swap (apod.) – tyto soubory velmi často mění obsah (zápis-výmaz), takže jejich umístění na SSD opět rapidně snižuje jeho životnost.

Další odpovědi
Meligar99

http://forum.zi­ve.cz/viewtopic­.php?f=940&t=1151991
Tady se potvrzuje, že je to k ničemu a škodí to.
Doplňuji:
A gecco to také potvrzuje. Prostě to nedělej :)

Dochy

defragmentace se dělá u klasických disků aby při čtení jednoho souboru nemusela magnetická hlava stále skákat z místa na místo. Na harddisku je přemístění hlavičky 1. největší zdržení, 2. Největší randál, 3. téměř největší mechanické namáhání (hned po startu a zastavení disku, to se ale narozdíl od pohybu hlaviček nepáchá tak často).

Defragmentace u SSD může mít smysl, ale ne klasickými prostředky pro defragmentaci mechanických harddisků, ale spec. SW pro SSD disky (měl by zvládat dobře nastavený systém automaticky, průběžně, bez zásahu člověka).
Zde jde o to, aby data z jednoho souboru byla pokud možno na stejném bloku SSD disku (při každém přepisu v tomto bloku, třeba i změně obsahu textového souboru z „Ahoj“ na „Nazdar“ bude celý blok elektronikou disku načten do RAM, z FLASH vymazán a znovu celý blok se změnou zapsán)
Blok SSD disku je zpravidla podstatně větší než uvažovaný sektor HDD (obvykle 512B) či clustr souborového systému (obvykle 4 – 32kB), takže pokud s tím souborový systém nepočítá, může na jeden blok opravdu zapsat data z desítek různých souborů.

viz: http://petrkrcmar­.blog.root.cz/2010/04/­16/proc-u-ssd-disku-pouzivanim-klesa-vykon/
Nějaké info tuším také v sérii Deep in Hell na DIIT.
Doplňuji:
To že je 30GB fragmenotvaných neznamená, že je to zbytečně zabrané místo. Nástroj říká, že takové množství dat by si žádalo přeuspořádat. Nezabírá to žádné místo navíc.

Hlada

Vše už bylo řečeno. Nedostupné místo nesouvisí s fragmentací. Není na disku skrytý oddíl?

Emefej

Fragmentace není záležitostí technologie disku, ale souborového systému. Pokud je disk fragmentovaný, tak defragmentaci spusť, od toho ten nástroj je.