Avatar uživatele
Mikynka

Naformátování flešky

Mám dotaz. Chtěla sem si dát na flešku hru která má 4,5 GB ale nešlo to. Tak sem se koukala na internet a narazila na přeformátování na NTSF a taky několik lidí, kterým se po naformátování zmenšila kapacita flešky. A jestli to dobře chápu to se může stát pouze jen když je to fakefleška, která má ve skutečnosti třeba místo 32GB třeba 4GB?
Doplňuji:
Já mám 32 GB flešku a nechápu to takže se mi po naformátování nezmenší nebo jen trochu ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? franku před 4092 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Bedy

Flešky bývávají zpravidla naformátované na FAT32, který neumí pracovat se soubory většími jak 4GB.

Osobně nedoporučuji flešku formátovat na NTFS, protože to není formát optimalizovný pro flešky – tedy žádné rychlé odebrání, ale musí se povinně fleška vytahovat pomocí ikonky Bezpečně odebrat hardware u hodin a hlavně NTFS strašně trpí fragmentací. Takže fleška pak může být pomalejší.

Pro flešky a různé paměťovky byl vytvořen formát exFAT (někdy zvaný jako FAT64), který má veliksot souboru prakticky neomezenou (to číslo, to je veliké hausnumero – 264−1 B, což je cca 16EB).

Windows Vista, Windows 7 a Windows 8 + Mac OS X 10.6.5 a vyšší mají podporu toho formátu zabudovanou, pro WIndows XP je nutné stáhnout tuto malinkou aktualizaci, která tu podporu tam nainstaluje.

Aktualizaci pro WInXP stáhnete zde: http://www.mi­crosoft.com/cs-cz/download/de­tails.aspx?id=19364

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Většinou se to zmenší o 1 GiB

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Alesh

Flashky mají zpravidla velikost v mocninách 2: 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64 atd. GB.
Část z té velikosti zabírá FAT tabulka a o její velikost se celková kapacita snižuje.
4 GB flashka bude mít volných cca 3,5 GB, malinko to ovlivní právě výběr formátování, ale ± to vyjde nastejno. Pokud si chceš odnést 4,5 GB dat, pak se ti určitě nevejdou na 4 GB flashku (i kdyby tam žádná FAT tabulka nebyla, tak i přesto platí, že 4,5 >4, ne?:-). Čili potřebuješ alespoň 8GB flashku.
Doplňuji:
Jestli má 32 GB, tak využitelný prostor bude někde přes 31 GB, čili luxusně na odnesení 4,5 GB.
Naformátovaná již byla od výrobce, jinak bys na ní nic nezapsala a její další formátování je prakticky zbytečné.

Upravil/a: Alesh

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek