Mikynka

Naformátování flešky

Mám dotaz. Chtěla sem si dát na flešku hru která má 4,5 GB ale nešlo to. Tak sem se koukala na internet a narazila na přeformátování na NTSF a taky několik lidí, kterým se po naformátování zmenšila kapacita flešky. A jestli to dobře chápu to se může stát pouze jen když je to fakefleška, která má ve skutečnosti třeba místo 32GB třeba 4GB?
Doplňuji:
Já mám 32 GB flešku a nechápu to takže se mi po naformátování nezmenší nebo jen trochu ?

Nejlepší odpověď
Bedy

Flešky bývávají zpravidla naformátované na FAT32, který neumí pracovat se soubory většími jak 4GB.

Osobně nedoporučuji flešku formátovat na NTFS, protože to není formát optimalizovný pro flešky – tedy žádné rychlé odebrání, ale musí se povinně fleška vytahovat pomocí ikonky Bezpečně odebrat hardware u hodin a hlavně NTFS strašně trpí fragmentací. Takže fleška pak může být pomalejší.

Pro flešky a různé paměťovky byl vytvořen formát exFAT (někdy zvaný jako FAT64), který má veliksot souboru prakticky neomezenou (to číslo, to je veliké hausnumero – 264−1 B, což je cca 16EB).

Windows Vista, Windows 7 a Windows 8 + Mac OS X 10.6.5 a vyšší mají podporu toho formátu zabudovanou, pro WIndows XP je nutné stáhnout tuto malinkou aktualizaci, která tu podporu tam nainstaluje.

Aktualizaci pro WInXP stáhnete zde: http://www.mi­crosoft.com/cs-cz/download/de­tails.aspx?id=19364

Další odpovědi
anonym

Většinou se to zmenší o 1 GiB

Alesh

Flashky mají zpravidla velikost v mocninách 2: 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64 atd. GB.
Část z té velikosti zabírá FAT tabulka a o její velikost se celková kapacita snižuje.
4 GB flashka bude mít volných cca 3,5 GB, malinko to ovlivní právě výběr formátování, ale ± to vyjde nastejno. Pokud si chceš odnést 4,5 GB dat, pak se ti určitě nevejdou na 4 GB flashku (i kdyby tam žádná FAT tabulka nebyla, tak i přesto platí, že 4,5 >4, ne?:-). Čili potřebuješ alespoň 8GB flashku.
Doplňuji:
Jestli má 32 GB, tak využitelný prostor bude někde přes 31 GB, čili luxusně na odnesení 4,5 GB.
Naformátovaná již byla od výrobce, jinak bys na ní nic nezapsala a její další formátování je prakticky zbytečné.