Anikitos

Je velezrada jen věcí letopočtu?

Pokud nejsou ti „vzpurní“ zrovna teroristi (prázdnomozci); tak ti, kteří jednají (bojují) proti současnému státnímu řízení, to dělají ve jménu jiného zřízení (ať už je jakékoli).

Takže pokud by v jednom zřízení byl někdo za nějaké své zločiny prohlášen za velezrádce, byl by jiném, prohlášen za (národního) hrdinu?
:'D

BTW: k myšlence jsem přišel v Hrabě Monte Cristovi (2002), kdy Villefort nařkne svého otce za velezrádce z důvodu jednání proti současnému režimu a podpoře starého režimu. Ten mu odpověděl, že velezrada je věcí letopočtu a až se starý režim vrátí, bude hrdinou a on naopak zrádcem.

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit pojem velezrada, který platí pro ČR. Pokud posuzuji význam podle toho, tak za velezradu byli některí !nepřátelé" republiky odsouzení v 50. letch – viz níž.

V každé zemi se zřejmě velezrada posuzuje jinak.

"Velezrada je zločin spočívající v jednání proti státu, jehož je člověk občanem. Takový zrádce se např. může pokoušet svrhnout vládu, změnit ústavní zřízení, jednat proti základním hodnotám hájeným státem apod.

V České republice se však dnes jako „velezrada“ označuje jen specifický ústavní delikt, který může spáchat jen prezident; obecný trestný čin se zde nazývá vlastizrada. "

V lidově demokratickém Československu byl zákonem č. 231/1948 Sb. zaveden trestný čin velezrada (a další podobné trestné činy), který se trestal vězením na 10–25 let či doživotí, případně trestem smrti.

Tento zákon posléze soudy užívaly v politických procesech (typicky odstavec c, „[Kdo se pokusí] zničit nebo rozvrátit lidově demokratické zřízení nebo společenskou nebo hospodářskou soustavu republiky, zaručené ústavou“). Tento zločin byl zrušen v roce 1961 novým trestním zákonem. Namísto něj byly zavedeny zločiny vlastizrady a válečné zrady, s výrazně omezenější působností.

Podle starého zákona byla pro velezradu odsouzena Milada Horáková ,. Horáková byla jedinou ženou popravenou v komunistickém Československu z politických důvodů. S ní byli popraveni další tři odsouzení."

O velezradě v Anglii rovněž v odkazu., Jak je to v USA?

" V americkém právu velezrada definována přímo v ústavě, a to pouze jako příprava války proti Spojeným státům či napomáhání jejich nepřátelům; ústava také pro tento čin vyžaduje dva svědky či přiznání viny"

Objevují se jiné činy, které pojem rozšiřují. Např. známý je případ
za špionáž (např. manželéůRosen­bergových).

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Velezrada

Další odpovědi
led

Nie letopočtu, ale „spoločenská zmena názorov“
Len sa pozrite na to množstvo „odbojárov proti totalite“, ktorí sa vyrojili v súčasnom politickom zriadení. Podľa toho, čo hovoria, mnohí z nich by boli súdení za vlastizradu, alebo velezradu a dnes to majú ako malé znamienko „+“ do životopisu.
Pozrime na slovenského Jánošíka, je to Národný hrdina, ale v zmysle práva, dodnes nebol rehabilitovaný a ani nemôže, pretože bol súdený za zločin lúpeže a spoluúčasť na vražde. Musel by byť vytvorený nový zákon, ktorý by v jeho prípade urobil výnimku.
„Súd v Liptovskom Mikuláši ho však v roku 1713 právoplatne odsúdil ako spolupáchateľa aj za vraždu farára.“… „… "Na to, aby bolo možné rehabilitovať Jánošíka, by bol potrebný zákon, obdobný, ako bol zákon č. 119/1990 Zb., ktorý umožnil zrušiť odsudzujúce súdne rozhodnutia vyhlásené v čase od 25. februára 1948 do 1. januára 1990, týkajúce sa skutkov spáchaných po 5. máji 1945, ktoré boli uložené za činy, ktoré v rozpore s princípmi demokratickej spoločnosti a v rozpore s právami a so slobodami zaručenými ústavou v tom čase zákon označoval za trestné.“ https://www.cas­.sk/clanok/761210/r­tvs-zmenila-pre-tisa-pravidla-svojej-relacie-vyradia-z-najvacsieho-slovaka-aj-janosika/

Ak ste dočítali až sem potom pochopíte že:
„velezrada nie je len otázkou letopočtu, ale aj ďalších právnych noriem a politicko-spoločenského postoja štátnej moci“

Drap

Nezáleží pouze na letopočtu, ale i na vítězi. Pro příklad neni třeba chodit daleko. Viz naši legionáři, většinou by byli odsouzeni a trestání za vlastizradu, pokud by byli chyceni. Pokud se však přidali na tu správnou stranu, tak po vítězství z nich byli, téměř do rána , hrdinové.

Kepler

Na letopočtu ani tak ne, jako spíš na momentálním znění zákonů té které země. Bývalí zrádci se mohou stát národními hrdiny a naopak. Jak známo, cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly.

Kelt

Můžeme to nazvat velezradou, nebo převlékáním kabátu. Nejcennější je život a je lepší být živý zbabělec, než mrtvý hrdina. Pokud je někdo například odborníkem v dopravě, kultuře, práci například ministr dopravy se bude starat o dopravu, ať tady budou vládnout , Arabové, komunisté, lidovci, Američané, křováci, atd. Chleba se bude péct stejně, děti se budou učit ve školách číst a psát, auta se budou opravovat stejně a nezáleží, zda v čele státu stojí český prezident, nějaká bývalá prodavačka, nebo Eskymák.