bolak

Je v tom nějakej rozdíl, když se dá pacientovi se skupinou AB krev skupiny 0, než kdyby se mu dala krev skupiny AB?

Má to nějakou nevýhodu, univerzální skupina místo skupiny vlastní?

Nejlepší odpověď
marci1

Rozdíl v tom asi není, ale při transfúzích se striktně dodržují krevní skupiny. Výjimku tvoří extrémně naléhavé případy ( tzv. případy nejvyšší nouze ).
Krevní skupina 0 je „univerzální dárce“, krevní skupina AB „univerzální příjemce“.
Doplňuji:
http://www.na­bla.cz/obsah/bi­ologie/kapito­ly/biologie-cloveka/krevni-skupiny.php

Další odpovědi
arygnoc

záleží na tom, či sa jedná o tzv „celú krv“ alebo krvné deriváty.

napr darca s AB môže darovať celú krv iba príjemcovi s AB (0 môže všetkým), ale
darca AB môže darovať plazmu všetkým (0 iba príjemcovi s 0).

nesmie sa opomínať ani rh faktor.

všeobecne sa lekári snažia dať pacientovi krv:

  • jeho vlastnú (autotransfúzia)
  • rovnakej krvnej skupiny i rh faktoru
  • rovnakej krvnej skupiny a rh faktoru –
  • krvnej skupiny 0 a rovnakého rh faktoru
  • krvnej skupiny 0 a rh faktoru –
  • umelá náhražka krvi

možností je viac, patrí k nim v extrémnych prípadoch i mimotelné okysličovanie krvi, riedenie umelými krvinkami, kyslíkový stan, podchladenie, …

hematológia je proste veda.