Cenobita

Je v Rychnově rychna? Co to znamená slovo Rychnov?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rychnov_nad_Kn%C4%9B%­C5%BEnou

Nejlepší odpověď
annas

Slovo rychna neexistuje v žádném etymologickém slovníku. Ne vždy mají podobné hláskové varianty stejný či podobný význam., je třeba vycházet z etymologie.

Našla jsem ve Slovníku nespisovné češtiny, že rychna je v brněnském hantecu výraz nespisovný pro smrad. .
Byl převzatý z němčiny od slovesa riechen = být cítit, zapáchat.
-
Původ slov – rychna od riechen x Rychnov od reichen – výrazy významově spolu nesouvisejí.

"Místní jméno Rychnov vzniklo počeštěním německého jména Reichenau, jež má původ ve spojení z der richen Ouwe – bohatá niva (luh).

Další možná varianta se přiklání k slovanskému původu jména a vychází ze slova rajnava (odtud reichnava, richnava) s významem lučinaté lesní údolí.

V 16. století bylo připojeno k jednoslovnému Rychnov ještě slovo Soukenický, to podle kvalitního a žádaného sukna. Teprve až polovina 19. století nahradila Rychnov Soukenický Rychnovem nad Kněžnou.

Řece se říkávalo různě – Voda, voda Rychnovská, řeka Rychnovská, ale také Kněžská a později (od 18. století) Kněžná, snad že protékala územím, které patřilo buď světské vrchnosti, nebo církvi. Současná podoba Kněžna se užívá asi od 19. století."

Ještě upřesnění názvu řeky Kněžná.

" Původní jméno řeky je Kněžská (doloženo 1577). Analogií (podle řek v kraji typu Desná, Loučná, Rybná,…) byla starší přípona -ská nahrazena příponou -ná, nejspíše již v 18. stol. Základem jména toku je slovo „kněz“ ve středověkém významu kníže, feudální pán. Pojmenování tedy vyjadřovalo, že jde o tok v knížecím majetku nebo případně může být význam jména od slova „kněz“ (duchovní), pak by šlo o řeku v majetku církevního držitele.

Původní standardizované jméno bylo Kněžna potok (v roce 1945), v 50. letech při revizi názvosloví bylo navrženo Kněžná (stejně jako ostatní toky v oblasti) a přijato Okresním názvoslovným sborem i Názvoslovnou komisí."
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kn%C4%9B%C5%BEn%C3%A1

Další odpovědi
zjentek

Ne není! Jak by to asi vypadalo v takovém Pičíně?

Drap

Myslím, že je to od rychtáře /sídla rychtářství/ Původně nebyly rychtáři a rychty v každé vesnici, či osadě.
Pokud si projdeme seznam názvů měst, obcí a jejich částí, překvapí nás velký počet míst s názvem Rychnov.
S rychnou to samozřejmě nemá nic společného.