Complex

Je v některým místech v ČR nějak omezená letová rychlost letadel?

Nejlepší odpověď
Edison

Ano, na pozemních komunikacích.

Další odpovědi
Kepler

Pokud vím, existují určitá pravidla pro překonávání zvukové bariéry, které je doprovázeno sonickým třeskem. Tyto předpisy neznám, ale jistě existují určitá omezení nejnižší výšky letu a omezení nad obydlenými oblastmi. Pro přiblížení dopravních letadel k letišti platí také různá omezení.

led

"Nadzvukové lety je možné provádět výhradně v prostoru zvaném RT01, který je popsán níže.

Horizontální vymezení RT01
Jablonec nad Nisou – Nové Město nad Metují – Jablonné nad Orlicí – Opava – Frýdek Místek – Hustopeče – Jindřichův Hradec – Trhové Sviny – Klatovy – Tachov – Kadaň – Ústí nad Labem – Jablonec nad Nisou

  • části prostoru LK TRA70, která je vymezena hranicí výše uvedeného prostoru.

Nadzvukové lety se musí vyhnout prostoru, který je tvořen kružnicí o poloměru 20 km se středem v bodě Praha (50 04 51,71N 014 27 03,98E)! …
Minimální letové hladiny pro překročení nadzvukové rychlosti jsou:

FL 370 – pro stoupavý let
FL 410 – pro horizontální let
FL 450 – pro klesání "
http://www.iva­o.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=58&I­temid=394

Na pozemních komunikacích se nelétá, ale pojíždí.

aliendrone

JJ. Kepler má pravdu s těmi supersonickými rychlostmi. Vím jistě, že např. Concorde (dodnes jediný nadzvukový dopravní letoun) měl povoleno překročit rychlost zvuku až nad Atlantikem, nad zemí musel létat podzvukovou rychlostí. U vojenských letounů platí zvláštní pravidla. :)

Edison

Led: To ale jen pokud se podvozkem dotýkáš dráhy. Jinak se jedná opravdu o let. 😉

led

Edison: píšete „na pozemních komunikacích.“
nie „nad pozemními komunikacemi“
„nad pozemními komunikacemi“ kolesá sa nedotýkajú vozovky
""na pozemních komunikacích."" kolesá sa dotýkajú vozovky

aliendrone

Edison>>> Já ti chlape nějak nevím, ale zdá se mi, že na tebou zmiňovaných POZEMNÍCH komunikacích SE LÉTÁ DOST TĚŽKO (na rozdíl třeba od vzduchu).

Leda tak… že by byla „zasněžená dráha“ (hlavně pod nosem) – to se pak „létá“ jedna báseň navzdory jakýmkoliv okolnostem! ;) :D :D

Edison

Já teda nevim… Ale několikrát mi poldi říkali, že na tu naměřenou rychlost lítám dost nízko…