Alesh

Je v něčem lepší Visa vs. Mastercard?

Mám několik platebních debetních karet a všechny jsou Mastercard vyjma jedné, což je Visa), kterou mám od ČS. Účet u ČS plánuji zrušit, tudíž přijdu i o tu jedinou Visa kartu. Zatím jsem nenarazil, že by byl problém někde platit Mastercard vs. Visa, ani na jiný rozdíl. Je k něčemu dobré mít Visa kartu oproti Mastercard?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Rozdíl je v tom, že jsou to jiné společnosti. Ale to je asi tak vše. Je celkem jedno, kterou platíš, rychlost bude přibližně stejná, dostupnost taky a obě dělají a poskytují totéž. A kdyby jedna přece jen přišla s něčím novým (řekneme převratným při placení), tak je to taky jedno, protože ta druhá to bude mít hned taky. Co je populární a účinné (hlavně ekonomicky) to se prostě bude využívat mezi firmy, jde o vývoj/pokrok a výhodnější věci a ty budou firmy upřednostňovat, prosazovat.
Údajně je Master o něco rychlejší při zpracování transakcí. Visa je zase o něco víc celosvětově rozšířená a tím je teoreticky větší šance, že s ní můžeš platit kdekoli. Ale jako přiznejme si, že když lze někde platit Visa, lze platit i MasterCard a naopak… Že můžeš zaplatit jen jednou z nich (třeba tou Visa) se může stát, ale zase to není nějak pravděpodobné, spíš kdybys víc cestoval do zahraničí, máš větší šanci na to narazit.
Co se týká debetní karty (vlastně i kreditní) a těchto dvou společností… Je to reálné úplně fuk. Fungování i princip je vesměs stejný. Ano drobné rozdíly jsou, ale to není něco co by měla drtivá většina lidí řešit. To an čem záleží je spíš banka, typ účtu, podmínky a dlasu věci. Zde jsou to jen dvě firmy, které „JEN“ zpracovávají transakce. Jaké transakce, za jakých podmínek a podobně, to už jde tak trochu mimo tyto dvě společnosti a záleží na jiných věcech. Zde by nás měla trápit hlavně jen dostupnost (kde všude lze jimi platit) a právě visa i master jsou skoro všude. Problém by byl spíš s jinými společnostmi (ano, existují, ale kvůli tomu, že jsou min rozšířené a využívanéx tak se to může promintnout na dostupnosti a službách/podmín­kách – u visa a master drobnosti, které jsou téměř stejné).

Další odpovědi
Arne1

Může se to trochu lišit v akceptaci, před lety byla v Rakousku místa kde brali pouze Mastercard a ne Visa. Na druhém konci zeměkoule to může být opačně, Visa tam rozhodně bude jistější. Trochu se mohou lišit směnné kurzy, ale to jinak než experimentálně nezjistíš. No a poslední dobou je možné, že se bude lišit zda ti bankomat napaří poplatek nebo ne – opět se musí vyzkoušet experimentálně a může to závíset i na jiných vlastnostech karty.

Lotr2008

Já platím nejraději v hotovosti.