stebka

Je v manželství dobrým řešením mít každý svůj bankovní účet, pro případ úmrtí a také, aby nespadalo do SJM?

Banka je povinna zablokovat peněžní prostředky na účtu na základě rozhodnutí soudu nebo jiného příslušného orgánu a realizovat zákonné řízení v souladu s právními předpisy. Avšak smrtí majitele účtu smlouva o účtu nezaniká a Banka pokračuje v provádění platebních transakcí na základě platebních příkazů, které jí dal majitel účtu. Jejich provádění však Banka zastaví den poté, co se hodnověrně dozví, že majitel účtu zemřel. Takže manželka je majitelka účtu, manžel disponent, oba jejich jediné příjmy jdou na účet manželky. Manželka zemře, notář dědictví, blokace účtu a manžel tak nemůže k hotovosti. Budou tedy platební příkazy pokračovat nebo se zablokují? Jak přeložit bankovní podmínky do češtiny, jaké s tím máte zkušenosti a jak to praktikujete s účty v manželství vy ostatní?

Nejlepší odpověď
Schluker

My treba mame se zenou kazdy svuj ucet. Prostredky na obou samozrejme spadaji do SJM, protoze nemame uzavrenou “predmanzelskou” smlouvu. Je to podle me nejjednodussi reseni. Manzelka ma mimo jine pristup na muj ucet, aby v pripade, ze se neco stane mohla okamzite poslat penize k sobe na ucet.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… OMYL !!! banka účet nezablokuje !!! jen notáři dodá stav účtu k datu úmrtí do pozůstalosti a s účtem může nadále disponovat buď disponent, nebo osoba určená dědici či notářem, některé platby jsou inkasní, trvalýma příkazama aty běží dál …
… v případě disponenta-manžela je dnes u bank pravidlo (je to v nastavení podmínek), že po smrti majitele přechází účet na disponenta-manžela, jestliže totok nechceš, je potřeba to vyloučit (dříve se dával souhlas) …
… na SMJ rozdělené účty nemají vliv … vše je společné, bez ohledu na koho je účet veden …

elkon

Dobře fungující manželství toto neřeší. Měli jsme vždy jen jeden účet a k němu přístup oba. Žádný problém a dobrý přehled.

Hlada

Při zadání trvalého platebního příkazu je potřeba zadat, zda má nebo nemá banka pokračovat v platbách po smrti majitele účtu. Kdyby někomu dočasné zablokování účtu vadilo, může peníze vybrat hned po smrti majitele, protože banka účet zablokuje až se o smrti doví, takže je na to určitý čas.
Oddělené účty manželů nemají vliv na SJM, pokud ho nemají zúžené nebo nejde o peníze získané prokazatelně mimo manželství, které do SJM nespadají.

Dochy

Účty spadají do SJM bez ohledu na to kdo z manželů účet zřídil.
Nejsem si jist jaká je aktuální právní úprava. V reakci na potíže některých pozůstalých jsem viděl info, že lze účet nechat odblokovat předběžným opatřením.

Obchodní podmínky mbank – společný účet:
2 Klienti, pro které bylo společné mKonto zřízeno, prohlašují, že v případě úmrtí kteréhokoli z nich mají být zastaveny veškeré výplaty
a platby z mKonta provedené na základě uděleného zmocnění, dokud případně zbylý majitel nebo majitelé mKonta nesdělí mBank pokyn
odlišný.

Takže tam by asi stálo za to se zastavit, předat info o úmrtí a rovnou projít ty příkazy a potvrdit jejich pokračování/ne­pokračování.

autacek

V pokynech to máš myslím jasně dáno, banka pokračuje v platbách dokud se hodnověrně nedozví, že majitel účtu zemřel.
(Jelikož u trvalého příkazu běžně nezadáváš, jak pokračovat po své smrti, patrně čerpá toto info ze svých všeobecných podmínek se kterými jsi při uzavření smlouvy o vedení běžného účtu souhlasil. Předpokládám, že se tím banka raději předem chrání, aby nedošlo k poškození oprávněných dědiců.

Jakmile bude ustanoven správce dědictví, může se s platbami pokračovat.

Ano, pro tyto případy je lepší mít více účtů, případně i nějakou hotovost.

§ 2666 NOZ

Zemře-li majitel účtu, zastaví ten, kdo vede účet, v den následující po dni, kdy mu byla smrt majitele účtu doložena, ty výplaty hotovosti a převody peněžních prostředků z účtu, o kterých majitel účtu určil, že se v nich po jeho smrti pokračovat nemá.

Arne1

Se společným účtem v manželství jsem skončil velmi brzo. Manželka „neuměla počítat“ a peníze co na účtě byly tak „použila“ – že pak nebylo na nájem jí vubec nedošlo.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Mc Merkurion

@Dochy: přesně jak říkám: musíš říct, že nechceš pokračovat v platbách před smrtí (Občanský zákoník říká, že pokud zemřel majitel účtu, zastaví ten, kdo vede účet, v den následující po dni, kdy mu byla smrt majitele účtu doložena, ty výplaty hotovosti a převody peněžních prostředků z účtu, o kterých majitel účtu určil, že se v nich po jeho smrti pokračovat nemá.

„Z uvedeného tedy vyplývá jedno zásadní pravidlo: pokud majitel účtu bance sdělil, aby po jeho smrti banka nepokračovala v určitých konkrétních převodech či výplatách z účtu, tak banka poté, co jí bude úmrtí majitele účtu doloženo, s těmito převody a výplatami přestane. Pokud majitel účtu nic takového bance neoznámil, tak i po jeho smrti banka nadále provádí výplaty hotovosti a převody, typicky tedy například trvalé příkazy a inkasa z účtu,“ vysvětluje advokát Pavel Nastis. Stejně tak banka nadále přijímá i příchozí platby.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/finance/fi­nancni-radce/dedictvi-bankovni-ucet-po-smrti-majitele-disponent-spravce-dedictvi.A190305_062­815_viteze_frp )