Roman44

Je v bytovém domě po aplikaci pravidel z r. 2016 upravujících poplatky za teplo možné dosáhnout přeplatku 23 tis.?

Zvažuji koupi bytu 3+1 o výměře 70 m2, kde jsou zasklené lodžie a velké teplo samo o sobě. Majitel jako důkaz tak vysokých přeplatků ukázal vyúčtování z r. 2015, avšak od r. 2016 se upravily podmínky vyplacení přeplatku, aby k takto vysokým přeplatkům nedocházelo. Je prosím vůbec možné, aby i po těchto regulacích přeplatek v bytě, kde není nutno moc topit, i tak přesáhl 20 000 Kč? Moc děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Smlouvyzdarm

Nic není nemožné. V tomto případě není rozhodující výše přeplatku, ale samotné nákldy na teplo. Přeplatek vyplývá z porovnání nákladů se zálohama. Pokud jsou zálohy vysoké a náklady nízké tak je přeplatek vysoký...... Způsob výpočtu – rozúčtování se sice změnil, ale rozdíl by oproti minulosti neměl být nikterak markantní.

Doplnění:
pokud se jedná o samotné rozdělení topných nákladů vycházejme z toho, že část spotřeby se i dříve rozúčtovávala dle podlahové plochy zpravidla to bylo 50% nákladů na teplo (myslím, že tam byla možnost 40–60%, ale úplně jist si tím nejsem). Zbývajících 50% se rozúčtovávalo dle „měřidel na radiátorech“ To je pořád stejné, jen dříve se ty náklady „dle měřidel“ zprůměrovaly a nikdo nesměl platitl méně než o 40% od průměru a stejně tak více než 40% od průměru. Prostě se to dopočítávalo až se všicni vlezli ± do 40 % od průměru. Nově se kritéria změnila, a to sice že nemůžete platit méně než 20% od průměru, ale můžete platit až o 100% více. Z toho vyplývá, že ti kteří celoročně nepouštěli radiátory a čerpali tak teplo ze stupaček a prostu stěn, by tak měli zaplatit o něco více i když radiátory vůbec nezapnou, ale na druhou stranu i ti, kteří celý den hulí u otevřeného okna zaplatí podstatně více. Díky tomuto kritériu matematicky dojde ke snížení průměru a oněch 20% méně od průměru tak nemusí být zase tolik vzdáleno dřívějším 40%. Horší to mají ti co hulí v oknech těm se náklady mohly zvýšit markantněji. Pokud jste tedy netupili i dříve, tak se toho moc změnit nemohlo, i když sdělovací prostředky strašily, ale vy tomu všemu ještě věříte? Polovina nákladů vám byla spočítání dle plochy, stejně jako dříve a druhá polovina se mohla maximálně přiblížit o 20% k průměru ostatních. Z celé částky to pak dělá jen 10%, a to vůbec nepočítám s tím, že ti kuřáci si naopak připlatí a sníží tak průměr z kterého se Vám bude počítat oněch 20% (samozřejmě pokud v domě jsou, i když asi v každém domě se najde někdo kdo topí jako v sauně…..)

Další odpovědi
ivzez

Souhlasím s předchozími odpověďmi.

Výše přeplatku závisí mj. na výši záloh.
Podle mne je nesmysl platit každý měsíc vysoké
zálohy, aby se následně vracel vysoký přeplatek.

Zálohy je rozumné stanovit tak, aby nevznikaly
příliš vysoké nedoplatky ani přeplatky.

Jiří Bohumil

Přeplatek vyplývá z rozdílu zaplacených záloh a skutečných nákladů. Takže pokud zaplatíš vysoké zálohy, pak Ti vrátí velký přeplatek.
A vzhledem k úpravě kalkulace nákladů, v závislosti na umístění bytu (výhoda z tepla sousedních bytů), vznikl, v přechodném období, u některých bytů větší rozdíl.
A dál záleží pak zase na tom, jak velká záloha byla placena ve srovnání s poslední skutečností. Pokud byla velká, pak byl opět i přeplatek velký.
A majitel mohl nakonec provést další „úsporná“ opatření, třeba topit ještě méně.

Kepler

Já mám v podstatě něco podobného, jen ten přeplatek není tak vysoký, protože se jedná jen o 1+1. Jestli se dobře pamatuju, tak ta úprava měla zamezit vysokým přeplatkům u bytů, které se nechají vytápět byty sousedními a neměly by být větší než 10% oproti průměrné spotřebě v ostatních bytech. Navzdory očekávání mi byl letos vyplacen v podstatě stejný přeplatek jako v sezónách předešlých. Proč to tak je, nemám tušení.

Roman44

Myslíte tedy ze když si necham zálohy po předchozím majiteli tak me stát svými novými pravidly o preplatky nepripravi, resp. nemá možnost stanovit nejakou maximální výši zaloh na základě předchozího vyuctovani. Jde mi o to ze v byte je několik veci k predelani a takto vysoké preplatky mohou sloužit jako dobre spoření. Jednou za rok je taková suma prijemna.

Kepler

ivzez: to je sice pravda, ale ne tak docela. Bydlím v městském bytě a výši záloh nám stanovilo právě město. Mně to tak vyhovuje, radši dostat zpět vyšší přeplatek, než řešit nedoplatky.

Smlouvyzdarm

Nemyslím, že by smyslem měst bylo vybírat nesmyslně vysoké zálohy na služby. Ano, chápu, že je lépe mít nastaveny zálohy tak cca o 10% výše než budou náklady, ale to je asi logické – kdo by do doby vyúčtování nesl větší náklady kdyby je město na zálohách nevybralo. Platit dodavatelům více než dostanu od lidí na zálohách … to by se asi nikomu nelíbilo. Ještě si dovedu představit situaci, že se jedná o nového nájemce tak se v prvním období nějak nastaví zálohy, které se následně upraví dle skutečné výše nákladů – spotřeby. Nebo, že dojde ke snížení ceny za dodané teplo a tím může vzniknout přeplatek.....