Kryšpín

Je Ústava ČR pro obyčejného člověka dostatečně srozumitelná?

Předem uvádím nejsem příznivec ani obdivovatel Hradního pána, ovšem pokud jsem pochopil čl. 74 Ústavy tak není uvedeno že president je povinnem na návrh předsedy vlády odvolat ministra do 48 hodin, 14 dnů a pod. rovněž v Ústavě není uvedeno, že president porušuje Ústavu když jede do Ruska, do Číny do Koree na Kubu a.t.d. Sdělovací prostředky, Senátoři / půl roku pracují na žalobě a jsou přetíženi /, pražské hvězdy a hvězdičky bylo vyřčeno několik obvinění vlastizrada, velezrada a další dle mého názoru jenom pomluvy. Ministra odmítl odvolat poněvadž šlápl na kuří oka některém fiškutálkům a umělecká obec se začala bouřit a psát petice, chvilko milionáři nemohli v klidu spát, možná až věc dořeší policie bude náhled trochu jiný. Rovněž někteří právníci, kteří i nýní jsou na vysokých postech v roce 1993 vyráběli Ústavu, která možná potřebuje obnovu, proto si ji obyčejní i neobyčejní lidé vysvětlují různě, dále případné cestování presidenta nechť určí vláda kam může a nesmí jet a nebude národ rozdělován.

Nejlepší odpověď
Frontinus

To je trochu složitější, protože vedle Ústavy (a Listiny a dalších ústavních zákonů) máme také ústavní zvyklosti, které je vhodné respektovat. V souvislosti s prezitentem a jeho pravomocemi a povinnostmi nastal problém s přímou volbou. Zeman, protože byl volen jinak, má jiný mandát než jeho předchůdci, takže je skutečně otázka na dlouhou diskuzi, nakolik má povinnost, přinejmenším povinnost morální, respektovat zvyklosti, které vznikly v době, kdy prezident byl volen poslanci. Na jedné straně má skutečně silnější mandát, protože jeho jmenování není ani teoreticky výsledek politického handlu, na druhé straně je stále český prezident především reprezentativní funkce, takže jeho zásahy jsou očekávány stále na úrovni dejme tomu moudrého bezmocného mocnáře.

Další odpovědi
led

Prezident republiky, môže, ale aj nemusí prijať návrh Parlamentu alebo návrh Predsedu vlády, pokiaľ tým neporuší Ústavu, Listinu základných ľudských práv a iné zákony…
Preto sme aj svedkami, že Parlament (či iný najvyšší zákonodárny orgán) musí o svojom návrhu opakovane rokovať a schváliť ho, aby prelomil Prezidentové Veto. Vtedy sa Prezident musí v zmysle zákona riadiť opakovane schváleným uznesením, návrhom…
Prezident pri plánovaných svojich zahraničných ciest sa riadi svojim „prezidentským“ pohľadom na daný cieľ cesty v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí, Vládou a Parlamentom a nie podľa príkazov EU, prezidenta USA, alebo médií.

Edison

Jak by sis chtěl vysvětlit „Na návrh předsedy vlády odvolá…“ a „na návrh předsedy vlády jmenuje…“?
Mě to přijde naprosto jednoznačné, bez potřeby nějakých lhůt. Vláda je odpovědná padlamentu, nikoli prezidentovi. Chyby vlády a jejích ministrů pak sečtou posranci, nebo později lidi ve volbách. Prezident v tomhle nemá pravomoce, má jasně stanoveno, co musí učinit, tedy odvolat a jmenovat na návrh premiéra bez dalších svých podmínek. V tomhle opravdu nemá žádný manévrovací prostor.

Pepa25

Ano, Ústava ČR je srozumitelná. Ale to samozřejmě neznamená, že výklad je za všech situací jednoznačný. Např. se dají leze dohledat polemiky JUDr. Kysely a JUDr. Hasenkopfa. Konečný výklad proto může dodat jen Ústavní soud, který navíc rozhodne v kolegiu.
P.S. Nechápu, proč píšete, že „nejste příznivec ani obdivovatel Hradního pána“, když zatím ze všech otázek i odpovědí vyplýval opak …

Edison

Led, to platí u zákonů. Nikoli u jmenování členů vlády.

Edison

Dokonce se jedná pouze o vztah k parlamentu, a to k oběma komorám. nikoli k vládě. Tedy dokonce vyhlášky a nařízení vlády a ministerstev vůbec prezidentovi k podpisu nejdou.

led

Takže v tom prípade je prezident len akýsi ceremoniár?

Edison

Ne, ceremoniář je zcela jiná funkce nemající žádná ústavní práva ani povinnosti (kromě těch, co máme jen my všichni). Ceremoniář je poradce v oblasti oficiálního chování jak prezidenta, jak jeho oficiálních návštěv. Má na starosti to, kdo se bude představovat, kudy kdo půjde, pořadí hostů, způsob chování prezidenta vůči jiným hlavám států a podobně.