Daniel16

Je Ukrajina proti Krymu?

Jaký je váš názor na Krymskou krizi? Myslíte si, že tento spor by mohl vyvolat i větší válku, ne-li 3. světovou válku?

Nejlepší odpověď
MK44

Ono záleží, co myslíte slovy Ukrajina a Krym. Nebo spíš koho.

Podle údajů z Netu se na Krymu asi 58% obyvatel hlásí k ruské národnosti, 42% k ukrajinské a tatarské. Je otázka, zda by referendum, pokud by se konalo bez přítomnosti ozbrojených složek Ruska či z Ruska řízených, dopadlo takjakotak pro připojení k Rusku, nebo zda je na Krymu dostatečný počet lidí ruské národnosti, kteří by před národním sjednocením dali radši přednost přibližování se EU.

Nějak jsem nezaznamenal, že by na Krymu docházelo k nějakému útlaku Rusů (Ukrajinská vláda, ať už jakákoli, by si to ani netroufla). Koneckonců rodiny jsou často smíšené a ne každý má jasno, zda je Rus nebo Ukrajinec, Rusko mělo sevastopolský přístav v dohodě s ukrajinskou vládou – neboli do chvíle, kdy nebyl ve hře podpis asociační smlouvy Ukrajiny s EU, byl klid.

Pokud se Putin spokojí s Krymem, EU bude reptat, ale ne tak, aby Putin přivřel kohouty na ropo- a plynovodech. Krymští Ukrajinci a Tataři utřou nudli a Putin bude mít příležitost ukázat světu, jak se s Ruskem mají dobře. Na to můžou doplatit spíš řadoví Rusové v Rusku, protože se do Krymu bude investovat.

Průšvih může nastat, pokud nějaká horká hlava, ať už na kterékoli straně, začne střílet – což už se bohužel dneska u nějakých kasáren s posádkou ukrajinské armády stalo.

Nebezpečí může vzejít spíš z USA, které nejsou na ruských zdrojích závislé jako Evropa, pokud se k veslu dostanou konzervativci a začnou dělat ramena.

Největší nebezpečí hrozí, pokud se Putin zhlédne ve svém uspěchu (nebo se mu jeho nástupce bude chtít vyrovnat) a bude tímto způsobem pokračovat. Zatímco Krym je jednoznačná geografická entita, nějaké hranice na východní Ukrajině jsou umělé a nejisté …
A koneckonců, ruské menšiny jsou i v jiných státech. A některé jsou členy NATO! Tady už jde sranda stranou. A rozpad SSSR vnímá příliš velká část ruského obyvatelstva jako prohru nebo ponížení – nejspíš od Západu )1. Politici (a generalita) usilující o obnovu ruského imperia – tentokrát bez leninsko-komunistické revoluční ideologie – se tedy může opírat o „podporu národa“. Je tedy otázka, zda je na místě Rusku včas ukázat, že takhle to nebude procházet. Jak? Aktuálně diskutované sankce jsou na dvě věci. Největší sankcí pro Rusko může být to, že investoři budou mít strach v něm investovat. A pokud toto nebude dostatečné, zbývají jen ta výše zmíněná ramena Američanů – a to znamená nová studená válka a lavírování, jak daleko v ní zajít, aby to mělo smysl a přitom se nespustila válka skutečná – a to je, jak ví ten, kdo už ji zažil, o prostředcích vyhozených na zbrojení, o podezírání ze špionáže a o hubu, že to fakt někdo spustí!

)1 Svádět rozpad „Velkého Ruska“, krizi a snížení životní úrovně řadového obyvatelstva na „Západ“ může být velice svůdné pro „nové Rusy“, kteří si nahrabali, zatímco sociální systém nestačí. Odvádění pozornosti od vnitřních problémů, sociálních svinstev a zlodějin k vnějšímu nepříteli bylo v dějinách často praktikováno – vždy to končilo řežbou.

Další odpovědi
Karelcz

Na to se již někdo ptal:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jestli-se-krym-pripoji-k-rusku-i-bez-svoleni-ukrajiny-ci-eu-nasledne-rusi-zacnou-obsazovat-dalsi-uzemi

Navíc zde nelze debatovat. Jen je možné napsat odpověď.

Tedy krátce :)
Není jasné, kolik % obyvatel by hlasovalo proti rusku. Ukrajina je dost rozdělená a na webu, lze najít více informací. 3 světovou to asi nevyvolá. Nikdo se do toho nehrne a není, tak velký agresor jako byl v případě druhé světové.

arygnoc

ukrajina nie je proti krymu, krym patrí ukrajine, je teda jasné, že má záujem o jeho vrátenie.

agresor je rusko – anektovalo krym, i keď ten to chcel (v protiústavnom referende).

či bude vojna, sa uvidí, záleží, či rusku stačí krym alebo chce viac.
a či západ prestane iba mlátiť prázdu slamu alebo niečo urobí.