shaman88

Je pravdivé tvrzení, že to, co je pravotočivé, to nám energii dodává a je to životodárné?

http://tensegri­tacz.blog.cz/1009/co-je-pravotocive-a-co-je-levotocive

Je toto tvrzení z odkazu pravdivé?

Tvrzení z odkazu: „Co je LEVOTOČIVÉ, to bere energii a je to pro člověka smrtonosné.
Co je PRAVOTOČIVÉ, to nám energii dodává a je to životodárné.
Tak je to dané a neměnné, zakódované ve Vesmíru.“

Pokud by to měla být pravda, tak jsme si špatně určili severní a jižní zeměpisný pól Země. Na současnou mapu světa bychom se tedy dívali obráceně, než ve skutečnosti je.

Naše Země se točí kolem své osy proti směru hodinových ručiček tedy levotočivě. Levotočivost určíme pohledem z výšky nad severním zeměpisným pólem Země. Taky Země rotuje levotočivě vůči Slunci. Ostatní planety také rotují levotočivě vůči Slunci.

Je v tom tedy guláš. Magnetický pól země je jiný než zeměpisný. Konvenční směr proudu je ve skutečnosti nepravdivý. Důvodem je, že v kovových vodičích obstarávají transport elektrického produ záporné elektrony (-). Proč se tedy konvenční značení nezmění, tak jak to ve skutečnosti je?

Nejlepší odpověď
annas

Levotočivost a pravotočivost souvisí se strukturou molekul. Dovíte se i o vlivu sil rotačních a gravitačních atd.

"Když chcete prořezat pravotočivý závit, musíte použít jinou závitnici, než na levotočivý.

Když chemikové chtějí jednodušší molekuly uspořádat do struktur s opačnou prostorovou orientací, musí také použít poněkud odlišné nástroje – jinak působící vnější fyzikální síly.

Slyšeli jste již slova jako „chiralita“, „chirální“? Mnozí jistě, nejde totiž o žádné jazykové novotvary, jako první je prý používal lord Kelvin (1824 – 1907). Chirálními se dají označit naše ruce, nakonec samotný pojem z řeckého „χειρ“ = ruka vznikl. Víme, že naše dlaně neotočíme tak, aby jsme je viděli jako prostorově identické.

Pojem „chirální“ si přivlastnili chemikové a označují jim molekuly, u nichž zrcadlový obraz prostorové struktury není shodný s originálem. Za století výzkumu již odborníkům tato stručná definice ani zdaleka nestačí a kdo by se rád dověděl o různých typech chirality více, i to, jak se určuje, základní informaci v angličtině nabízí Wikipedia a v češtině článek Otakara Červinky z Ústavu organické chemie VŠCHT v Praze „Chiralita a pojmy s ní související“.

Nám teď postačí, že prostorové rozmístění atomů chirální molekuly vytváří vzor, jenž není v žádné poloze shodný se svým zrcadlovým obrazem.

V přírodě nacházíme celou řadu pro život důležitých molekul, jež jsou chirální a vyskytují se ve dvou prostorových formách, které se označují jako levotočivá (left-handed) se zkratkou „L“ a pravotočivá (right-handed) jako „D“. Přitom sumární chemický vzorec mají obě varianty shodný.

Jak důležitý je tento zdánlivě zanedbatelný rozdíl v prostorovém uspořádání molekul, dokumentují některé příklady. Tím nejznámějším je kyselina askorbová.

V levotočivé L formě je pro život nepostrádatelným vitaminem C, který si naše tělo nedokáže samo syntetizovat.

V pravotočivé D formě je pro nás bezcenná. Vitamin C je však nestabilní a časem se ve vlhku část jeho molekul mění na kyselinu D-askorbovou. U většiny vitamínových nápojů tak musíme počítat s tím, že až polovina obsahu vitaminu C bude mít pozměněnou strukturu. Nedělejte si z toho ale těžkou hlavu. Při vyvážené stravě ho máte jistě dostatek.

Méně známý a závažnější problém představuje lék, kterého hlavní účinnou látkou byl thalidomid. Lék byl podávaný těhotným ženám. Jak se, žel pro mnohé pozdě zjistilo, lék obsahoval obě prostorově odlišné formy thalidomidu. Zatímco ta levotočivá působila jako uklidňující prostředek, pravotočivá poškozovala vyvíjející se plod.

Stejně tak aspartam. Nebo dokonce život sám. atd.

Pokusy s vodou – Vliv gravitace na hladinu rotující vody. Tvar paraboly kapaliny přibližně sleduje poměr 1/G – zakřivení se zvyšuje s poklesem gravitační síly a maximální je při G = 0, kdy všechnu vodu odstředivá síla tlačí na boční stěny nádoby.

Pro zápornou gravitaci, která vodu tlačí na horní stěnu, je situace obrácená. Působící gravitační síla je výsledkem souboje mezi gravitací Země a diamagnetickým odpuzováním.
Kredit: High Field Magnet Laboratory, Radboud University Nijmegen.

Pročtěte si článek v odkazu

http://www.osel­.cz/6145-levitace-a-rotace-ovladaji-strukturu-molekul.html

Další odpovědi
Mc Merkurion

… je vidět, že je stále dost lidí, co se zabejvaj blbostma, a ještě víc, co jim skočí na každou ptákovinu – nad kravinama se nezamejšlim …