Minas

Je tresné natáčet ve městě video bez souhlasu města ?

Chci natočit jak lidé chodí (kamera na stativu to je vše) je to nějak tresné a musím mít nějaké povolení ?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Netuším, jak je tomu při natáčení videa, ale předpokládám, že právní problematika bude stejná jako při fotogtrafování.

Obecně platí: Ochranu podoby a soukromí člověka upravuje občanský zákoník (89/2012 Sb.) a ten v § 84 říká, že zachytit podobu člověka tak, aby podle ní byl identifikovatelný, je možné jen s jeho svolením. V § 89 zákon stanovuje výjimky, kdy souhlas fotografované osoby není zapotřebí. Jde o pořízení a využití fotografie pro umělecké nebo zpravodajské účely.

Další odpovědi
setapouch

Trestné, tj. postižitelné podle trestního zákoníku ne, nepůjdeš do vězení. Ale jak říká Lamalam, žaloba podle občanského zákoníku možní je. Má v podstatě pravdu, ale zapomněla dodat § 90, který říká, že zákonný důvod k zásahu do soukromí jiného nebo k použití jeho podobizny, písemnosti osobní povahy nebo zvukového či obrazového záznamu nesmí být využit nepřiměřeným způsobem v rozporu s oprávněnými zájmy člověka.

Co je oprávněný zájem, to je na každém jednotlivci a případně na soudu. Pokud bys byl např. zařazený do programu na ochranu svědků nebo se pohyboval po městě s jinou ženou než s manželkou, je tvým oprávněným zájmem zůstat nezdokumentován. Kdyby Tě někdo natočil byť pro umělecké účely, mohl by ses dovolávat práva na ochranu osobnosti.

Obecně, raději si zajisti, že místo, kde budeš točit, bude zřetelně označené, že dochází k filmování, zajisti si nějakou informační službu (třeba pár kamarádů s vestou FILM), pak se dá riziko žalob minimalizovat.

lexx

A jak to že je legál šmírovat lidi kamerou na letišti, v bance, v supermarketu, v paneláku i ve výtahu ? Zase platí dvoji metr.

anonym

lexx
to není šmírování, to je ochrana, kdybys měl obchod a někdo ti tam něco čornul, byl bys ještě za tu kameru rád, kamery přece mají svůj význam a chrání i tebe, v bance a na letišti to bez kamer prostě nejde