Lgee

Je pravda, že pokud si člověk vezme flašku nápoje, může se napít už v obchodě před zaplacením, akorát ji musí koupit?

Mám poruchu toho že potřebuji stále pít a 30 minut bez vody jsem nervozní, koukal sem na jedno video na TikToku, a prý pokud clověk flašku nápoje/vody zaplatí, tak se může napít už v obchodě před zaplacením, akorát to musí koupit. Je na tom skutečně něco pravdy?

Nejlepší odpověď
Emefej

Asi ano, běžně jsem v obchodě vídal maminky s děckem ocucávajícím rohlík a u poklady s tím nikdy nebyl problém.

Další odpovědi
elkon

Je to hloupost, dokud nákup nezaplatíš, tak není tvůj i když to často vidíme. Když tě při tom chytí, zaplatíš pokutu.

Kelt

Tak s sebou voz láhev s vodou pro případ potřeby a máš po problému. Objem bude záviset na čase, kdy nemáš poblíž zdroj vody.

Dochy

Oficiálně je zboží Tvé až po zaplacení. Ale obchodníci, zvlášť v supermarketech to často toleruji. Např. IKEA dříve měla na prodejně fontánky. Nyní pulty s vodou, kde je ofic. režim vezmeš, vypiješ, u pokladny zaplatíš „prázdnou lahev“.

zjentek

Ano, v případě nouze platí. Teď jde o to, zda za stav nouze může být považována i žízeň (ve vyspělých zemích jako je např. USA takto posuzována za jistých okolností být může). Ovšem v ČRdeli nejsme v USA, že ano. Proto se taky často ptáme na věci jinak samozřejmé a logické. Bo nevíme, zákony nehovoří nijak a tupý ovčan JE V PASTI!

Když na to přijde, v případě nouze například můžeš i ožralý odvézt sám sebe či jinou osobu autem do špitálu, coby řidič. I v ČRdeli!

Nassin

Neví, co tu řešíte. Pokud mám žízeň, vezmu si nápoj, otevřu ho, napiji se a u pokladny zaplatím i ten zbytek. Emefej má pravdu. Jak maminka dítěti vysvětlí, že rohlík nesmí papat do doby než ho zaplatí? Buďte lidi!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Lgee

Ale musel by se prokázat úmysl že chtěl cizí majetek použivat neoprávněně, pokud za něj zaplatí, tak úmysl neoprávněně užívat cizí majetek prokázan není.

Schluker

@elkon: jakou pokutu, za co a komu? 😁

elkon

Komu asi, Obecnímu úřadu. Je to jako krádež. nebo si myslíš, že může každý beztrestně konzumovat vše co se mu líbí, někde mezi regály, kdo to asi ohlídá?

Ametyst

Elkon: v supermarketech jsou kamery všude. Navíc zboží má čárový kód, tak co je za problém? Nervózní pokladní začínají markovat ještě dřív, než všechno vyložím na pás, nikdy nečekají. Pošlou to do prostoru za kasou, a tam to může vzít kolemjdoucí, i když za to zaplatím já.

Schluker

Pokud to piti zaplati, tak jaksi nedoslo k prestupku, ze… takove malichernosti obchody neresi.

Herjulfson

Z mého pohledu k přestupku došlo. Vlastníkem se totiž stane až po zaplacení.

Schluker

Pouziju prirovnani, ktere je trochu mimo, ale neda mi to. V restauraci taky platite predtim nez se napijete a najite? Vynechme fastfood.

Herjulfson

To je opravdu trochu dost mimo a myslím, že ani nemá smysl rozvádět proč.

Lgee

Podle mě krádež to není když neni úmysl to vynést z obchodu a podvod také ne, když úmysl nezaplatit nemá.

Herjulfson

OK. Bude to přestupek proti majetku ve smyslu ustanovení § 8 odst. (1) písm. b) – Osoba neoprávněně užívá cizí majetek.

Lgee

Ale musel by se prokázat úmysl že chtěl cizí majetek použivat neoprávněně, pokud za něj zaplatí, tak úmysl neoprávněně užívat cizí majetek prokázan není.

Herjulfson

Opět nesouhlasím – úmysl je naprosto zřejmý. Navíc už nejde jen o ten úmysl a jeho prokázání, protože se jedná o dokonaný skutek. On věděl, že láhev otvírá a on také věděl, že z ní pije a on by také měl vědět, že neznalost zákona neomlouvá. Věděl tedy, že ještě nazplatil a přesto užil. Jestli v budoucnu za toto zboží zaplatí je naprosto lhostejné. Stejně tak by v budoucnu mohl prázdnou láhev vrátit do regálu. Prostě budoucnost na posouzení této situace nemá žádný vliv, protože skutek se již stal.

Dochy

Pokud neuzavře kupní smlouvu pak zboží užívá neoprávněně. Kupní smlouva se v běžné samoobsluze uzavírá u pokladny. Běžně je to tolerováno (zejména ono „pojídání rohlíků“ miminy – i když i tady už jsem slyšel pár kousavých poznámek). V některých případech je tento režim aktivně podporován obchodem jako služba zákazníkům – ale to není běžná samoobsluha (Ikea – voda pro zákazníky)

U samoobslužných pokladen by to např. byl problém – většina pokladen kontroluje hmotnost markovaného zboží. Dále jak dokážeš kolik rohlíků děcka spořádala? Zkrátka problémy a fungovat to může jen tam, kde je nějaká důvěra mezi zákazníkem a obchodníkem. A důvěra? V ČR? Kde si ještě spousta lidí pamatuje heslo „Kdo nekrade, okrádá rodinu!“ ?