Kelt

Je to problém mít dneska vlastní dron? Nebo ne? Co je třeba?

Kdybych si chtěl pořídit dron, na který bych dal kameru a natáčel třeba vrcholy stromů, skály a podobné přírodní útvary, co bych musel udělat, abych ten dron mohl používat. Koupě je jedna věc, ale tuším, že bych asi měl mít povolení, podobně kdybych si chtěl koupit zbraň, tak musím mít zbrojní průkaz. Víte nějaké podrobnosti, pokud jde o dron? Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Je třeba mít jen peníze a znalost legislativy. Např. se nesmí se pouštět v zastavěných oblastech, v blízkosti letišť atd. Samozřejmě drony s možným vojenským či špionážním využitím, to už je jiná klasa. Vyspělejší drony lze používat i k práci, ale tam už platí omezená licence na dva roky. Počti si: http://droneweb­.cz/legislati­va-provozu-dronu

elkon

Mimo jiné, nesmíš natáčet osoby bez jejich svolení. Více je tady: https://www.e­lektrina.cz/ri­dicak-licence-na-dron

led

Sú rôzne drony.
Tie malé, na ktoré nepotrebujete registráciu a tie väčšie s povinnou registráciou.

pre bežné lety, napríklad jednoduchú obhliadku strechy, vám stačí aj „detská hračka“ s kamerou za pár grošov. Ktoré kúpite od hračkárstva cez obchodné reťazce až po špecializované predajne. Naháňať sa za dronom s ovládaním na vzdialenosť napríklad 2–5 km, je pre amatérske účely zbytočné a zbytočne drahé, pretože je to v rozpore s vyhláškou o použití dronov. Voľne z vyhlášky o dronoch (necitované) „dron môže lietať len na priamu viditeľnosť od pilota“ všimnite si slová „priama viditeľnosť“ to znamená musíte ho vidieť voľným okom a to bežné drony do 50cm na vzdialenosť 2km nevidíte. Smú sa používať len vo voľnom priestore a nesmú nakrúcať ľudí bez ich súhlasu (čo je pomerne diskutabilné pri snímaní krajiny. . A používať dron na donesenie kľúčov z chatky k záhradnej bránke, nech si návšteva sama otvorí, sa mi zdá tak trochu aliendronovské sci­fi.

Meggie2

V některých zemích v zahraničí je legislativa tak přisná, že můžete např. platit obrovský flastr, ještě vám zabaví drona a nebo můžete mít i celkem nepříjemné právní problémy. Před každým natáčením je vždy dobré si o dotyčném místě zjistit jaké tam platí zákony, případně vyhlášky.