Avatar uživatele
Adámek01

Je tíhová síla na rovníku větší než na pólu, nebo naopak?

Zajímavá 0 před 768 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Justin1

Naopak. Země se otáčí. Z hlediska souřadné soustavy, která se otáčí spolu se Zemí, na těleso na Zemi působí odstředivá síla přímo úměrná vzdálenosti od osy otáčení. Kde je odstředivá síla z celého zemského povrchu největší? Z hlediska neotáčející se souřadné soustavy to na otáčející se Zemi vypadá tak, že těleso, které se nachází na Zemi mimo osu otáčení Země, kolem této osy krouží a výslednice sil na něj působících musí jeho dráhu zakřivovat do tvaru kružnice. Čím dále je těleso od osy otáčení, tím větší část gravitační síly na něj působící se spotřebuje na zakřivování dráhy tělesa do tvaru kružnice a tím menší část připadne na tíhu, čili na tu sílu, kterou těleso tlačí na podložku. Pokud by Země rotovala tak, že obvodová rychlost na rovníku by byla rovna první kosmické rychlosti, potom by těleso na rovníku mělo nulovou tíhu.

Upravil/a: Justin1

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Nevíš, že Země se točí? Napřed škvarky, pak vyřeším domácí úkol! ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Justin1

Aliendrone: To je tvůj přístup k fyzice – nejdřív škvarky, potom kvarky? Kdy přijdou na řadu párky?

Avatar uživatele
Justin1

Otázka se týká tíhové síly, to je přece pojem z fyziky (stejně jako kvarky).

Slovo „škvarky“ jsem chápal v základním významu (škvarky v sádle, myslel jsem, že se chceš nejdřív najíst), ten alternativní význam jsem neznal.

Avatar uživatele
aliendrone

Justin1>>> Jak ti vyšlo, že jde o přístup k fyzice? :o
Doprčic, to se všichni s tím rozdavačstvím a zdarmakravením zbláznili? Žiji snad jen já ve světě, kde mi nikdo nic zdarma nedá, naopak za všechno zaplať (nejlépe do včera!), jinak bububu! :o :(
Pokud mám porušovat zdejší Kodex uživatele (domácí úkoly zde neřešíme), tak to zdarma NEBUDE! https://cesti­na20.cz/slovnik/skvar­ky/

Avatar uživatele
Kepler

Náhodou pojem „škvarky“ vymyslel polský spisovatel Stanislav Lem. Je to větší záhada než Higginsův boson nebo temná energie. Tím se ale alien nezabývá, nejdřív si dá ty párky jako dárky.

Avatar uživatele
Dochy

Bacha, slova „škvarky“ a „kvarky“ spolu úzce souvisí. Viz https://martin­tuma.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=95925

Nový příspěvek