JájsemRaibek

Je technicky možné, aby bylo v každé domácnosti?

Domníváte se, že by bylo technicky možné, aby do každé domácnosti byl instalován malý, opravdu malý termonukleární článek – tedy obdoba takové malinkaté atomové elektrárny?
cituji: „… z nichž každá váži 4,8 gramu. Energetický obsah jedné pelety je pak 1,87.104MJ a může nahradit 1,6 t hnědého uhlí, 880 kg černého uhlí nebo 438 kg benzínu.“
http://www.cez­.cz/edee/conten­t/file/static/en­cyklopedie/en­cyklopedie-energetiky/03/ta­bleta_6.html

Nejlepší odpověď
orwell

Obávám se, že toto nám nehrozí. Složitost, rozměry a cena potřebného příslušenství to asi nedovolí. Zcela jistě ale vím, že instalace takové malé štěnice (o rozměrech pelety) v každé domácnosti by již dnes byla určitě možná.

Další odpovědi
mosoj

Technicky by to šlo. Nicméně nechtěj vědět na kolik by tě vyšla elektrika a teplo.
Je vůbec možné aby toto někoho napadlo v dnešní době?

Dochy

Těžko. Pro většinu (možná všechny) regulovatelné štěpné jaderné reaktory je nutné mít pohromadě nadkritické množství paliva. To je pak různými způsoby udržováno na kritické hodnotě. Kritické množství běžných štěpných materiálů je v řádu kilogramů či desítek kilogramů. Něco lze dohnat např. neutronovými odražeči, ale všemocné to není.
Dále je tu problém bezpečností. Nikdo si netroufne pustit mezi lidi jaderný materiál. Je to snadno zneužitelné.

rigormortis

tyto „peletky“ sice mají nějakou výhřevnost, ale je tady hned několik problémů…potře­bujete zařízení k jejich kontrolovanému hoření (doma máte kotel, na tohle potřebujete atomový reaktor) a ještě potřebujete nadkritické množství (cca 48kg čistého-přitom obohacený obsahuje více jak 20%, takže kolem 200kg obohaceného uranu pro začátek reakce=cca 42 000peletek)

Takže dnes není možné ani potřeba (od toho máme elektrické venkovní vedení) aby tyto věci měla domácnost doma.

Když už, tak by to bylo vhodnější u středních a větších obcí…dokonce jsem četl zvěsti o firmách, co tohle už vyvíjí…nějakou autonomní jednotku co po několik let zásobuje obce elektřinou (toshiba 4S, mPower-ponorky, Hiperion).

Zdroj: http://www.world-nuclear.org/in­fo/Nuclear-Fuel-Cycle/Power-Reactors/Small-Nuclear-Power-Reactors/