Avatar uživatele
anonym

Je svoboda to nejlepší, co může člověk mít?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, marci1 před 2378 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Kdo nezažil, že ji neměl, tak si jí nedokáže vážit. Jak říká italské přísloví: Lépe žít jeden den jako lev, než sto let jako ovce. Zajímavý úryvek o svobodě čte ve videu ve zdroji pan Werich:
„Někdy si myslím, že jsme udělali velikou chybu, když jsme nechali o svobodě mluvit jen básníky a táborové řečníky. Básníci nedefinují věci moc přesně. A už vůbec nedefinují věci jasně táboroví řečníci. O svobodě jsme měli nechat mluvit učitele. Děti se měli učit o svobodě ve škole. Docela vědecky, tak, jako se učili číst a psát a počítat. A měl to být povinný předmět. Náramně povinný! Každý den! A měli jsme je učit, že svoboda není jenom takové to láska – páska a vlasť – masť, že to není jenom básnické volání po křídlech. Měli jsme je učit, jaký je rozdíl mezi skutečnou svobodou a anarchií. Jak svobodu je vždycky třeba spojit s kázní. Jak každý může dělat, co chce jen, pokud při tom nešlape sousedovi na kuří oko. Jenže s lidma je těžko. Dovedou si věci vážit plně, jen když je na chvilku ztratili. To platí o svobodě, zrovna tak, jako o všem ostatním. Dokud vám někdo nestojí za zády a nepoloží vám revolver mezi lopatky a nediktuje vám, co máte psát a říkat a učit, tak nevíte opravdu, jaká je to veliká věc, když smíte psát a říkat a učit, čemu sám věříte.“ 🙂
Zdroj: https://citaty­.net/blog/jan-werich-lekce-svobody/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

Ano!

_______

Doplňuji:

Na první pohled mi otázka přišla zbytečná, ale když se nad ní zamyslím,
přijde mi úžasná. Jsem ráda, že už máme generaci, která se s nesvobodou
nikdy nesetkala a neumí si ji představit.

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby