Je svoboda to nejlepší, co může člověk mít?

Odpovědi
marci1

Kdo nezažil, že ji neměl, tak si jí nedokáže vážit. Jak říká italské přísloví: Lépe žít jeden den jako lev, než sto let jako ovce. Zajímavý úryvek o svobodě čte ve videu ve zdroji pan Werich:
„Někdy si myslím, že jsme udělali velikou chybu, když jsme nechali o svobodě mluvit jen básníky a táborové řečníky. Básníci nedefinují věci moc přesně. A už vůbec nedefinují věci jasně táboroví řečníci. O svobodě jsme měli nechat mluvit učitele. Děti se měli učit o svobodě ve škole. Docela vědecky, tak, jako se učili číst a psát a počítat. A měl to být povinný předmět. Náramně povinný! Každý den! A měli jsme je učit, že svoboda není jenom takové to láska – páska a vlasť – masť, že to není jenom básnické volání po křídlech. Měli jsme je učit, jaký je rozdíl mezi skutečnou svobodou a anarchií. Jak svobodu je vždycky třeba spojit s kázní. Jak každý může dělat, co chce jen, pokud při tom nešlape sousedovi na kuří oko. Jenže s lidma je těžko. Dovedou si věci vážit plně, jen když je na chvilku ztratili. To platí o svobodě, zrovna tak, jako o všem ostatním. Dokud vám někdo nestojí za zády a nepoloží vám revolver mezi lopatky a nediktuje vám, co máte psát a říkat a učit, tak nevíte opravdu, jaká je to veliká věc, když smíte psát a říkat a učit, čemu sám věříte.“ 🙂
Zdroj: https://citaty­.net/blog/jan-werich-lekce-svobody/

ivzez

Ano!

_______

Doplňuji:

Na první pohled mi otázka přišla zbytečná, ale když se nad ní zamyslím,
přijde mi úžasná. Jsem ráda, že už máme generaci, která se s nesvobodou
nikdy nesetkala a neumí si ji představit.