Mirdas

Je straka užitečná ?

Jako každý živý tvor má samozřejmě v přírodě své nezastupitelné místo.
Ovšem z hlediska člověka ji vnímáme jako užitečného tvora a nebo ptáka kterého nemusíme ?

Odpovědi
marci1

Citace : „ Straka je pták, který do volné přírody patří. Jedná se o všežravce, jenž se živí různými zbytky a dokonce vybírá hnízda jiných ptáků. Kolují různé fámy o tom, že se bezprostředně podílí na úbytku pěvců, ale to můžeme vyvrátit. V takovém počtu vajíčka z hnízd zase nemizí.

Vůbec se nedivím tomu, že straky upíjely mléko. Známé jsou i případy, kdy kradly například psí granule. Že by se však straka snažila krást lesklé předměty, to určitě ne. Jde jen o povídačky, které se nezakládají na pravdě."

http://opavsky­.denik.cz/zpra­vy_region/stra­ka-skodlivy-ptak08072012.html

gecco

Jak kdo – třeba správci bažantnic ji považují za extrémně škodlivou – velmi často vybírá hnízda jiným ptákům.
Z téhož důvodu ji naopak mnozí považují za užitečnou – právě z výše uvedeného důvodu, straky totiž bez problémů zahnizďují v městských aglomeracích a pomáhají tam dravcům udržet stavy holubů na přijatelné úrovni.
___
Já se přikláním ke druhému názoru a mně osobně je straka velice sympatická – chytrá, společenská – až na to ´řvaní´ po ránu…
;-D

dejavu

Straka je v současné době velkým problémem nejen v bažantnicích. Přemnožila se ve městech a hubí malé pěvce. Bohužel nám tady sídlí na vysokém smrku, tak její řádění a lovy mohu pozorovat a vidím, jak malí pěvci mizí díky ní ze zahrady. ☹ Kamarádi – sokolníci ji občas měli na výchovu a říkali, že si musí dávat pozor, že někdy útočí do obličeje na zuby, když se na nich zaleskne slina. Je to původně rybožravý pták a opravdu jde po lesklém, právě proto, že původně lovila ryby. Nyní se z ryb přeorientovala i na drobné pěvce a městské odpadky. Ztratila plachost a extrémně se jí daří.

isteron

Všimni si článok o potrave.

http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Stra­ka_oby%C4%8Daj­n%C3%A1

jirkajirka

Na zahradě mám krmítko pro ptáky. Létá tam mnoho druhu ptactva. Hlavně sýkorky,stehlí­ci,vrabci,stra­kapoud a plno jiných co neznám.I čtyři hrdličky. Létá tu i několik strak.Ty jsem však v krmítku neviděl. Neviděl jsem i to,že by nějakého jiného ptáka napadali.Ostatní ptáci si jich také nevšímají.