Anikitos

Je smrt to, co nutí lidi pořádně žít? Jak velikou roli hraje v životě člověka vědomí (vlastní) smrti?

Každému člověku se od jeho narození odpočítavá čas do jeho smrti. Spějí k ní všichni. Je tato uvědomělost naší dočastnosti to, co životu dává smysl – k jeho prožívání?

Lidé mají ke smrti různorodé pocity. Většina se jí bojí, je to něco neznámého, možná konečného. Jiní o ní vůbec nepřemýšlí, druzí ano, ale nebojí se jí.

Je vše krásnější díky dočasnosti a neočekávanosti?

„Lidé, prchající před smrtí, běží za ní!”
— Démokritos

„Ze všeho divného, co jsem kdy slyšel, je nejdivnější, že se člověk bojí, ač ví, že smrt, náš nutný konec, přijde, kdy přijít má.“
— Shakespeare

„Nerozumní nenávidí život a přesto žijí ve strachu před smrtí.”
— Demokritos

„Celý lidský život je jen cesta ke smrti.“
— Seneca

„Protože není jisté, na kterém místě tě čeká smrt, čekej ji všude.“
— Seneca

„Zemřeš, ne proto, že jsi nemocný, ale proto, že žiješ”
— Seneca

Nejlepší odpověď
led

Ne, ale je smrt, co lidstvo nutí žít.
Jestli řádně, pořádně, to já nevím.
Ja chci jenom žít. Až do smrti žít.

Další odpovědi
Kepler

Ano, pro některé lidi to může být motivací a žijí podle hesla: prožívej každý svůj den, jako by byl poslední. Pro jiné je smrt jen začátkem pro nový život, svůj strach umrtvují vírou v posmrtný život, ať už v nebi, nebo vírou v reinkarnaci.

annas

Myslím si, že postoj ke smrti se mění věkem. Všechny nás čeká konečná, ale jako by patřila ke stáří. Mladí mají před sebou život, který může třeba ukončit nějaká tragédii. To bývá nečekané

Někteří lidé o smrti neradi mluví, nechtějí na ni myslet ani si ji připouštět.
Co se má stát, to se stane.

Pokud jsou relativně zdraví, mají rádi život, chěli by zde být co nejdéle, aby poznali svá vnoučata a viděli je vyrůstat. Některým se to podaří, dodává jim sílu k životu …

Nevím, zda je někdo přioravený na to, aby opustil tento svět. Někdo by už raději neexistoval, pokud se trápí v bolestech.

Je pravda, ž smrt je přirozená součást koloběhu života … stejně jako den a noc, léto a zima, slunce a měsíc … člověk se narodí – jeho začátek, tedy světlo, ale má také konec – to je smrt – tedy tma,

Smrt přece neexistuje, existuje jen život, jehož součástí je smrt … jako když usneme, už se neprobudíme, ale my to nevíme …

hapiky

Člověk, který si je vědom své smrti si bude neustále říkat: Tolik toho musím ještě dokázat a tak málo mám na to času!