kurec

Je rychlost stínu stejně rychlá jako rychlost světla? Nebo může stín dokonce předběhnout světlo?

Rychlost světla je 299 796 +/-4 km/s to je fakt. Ale rychlost stínu není nikde definována!

Nejlepší odpověď
Dochy

Nesouhlas s Drapem. Záleží jak tu rychlost bereš. Pokud zastíníš zdroj a budeš sledovat za jak dlouho se to zastínění projeví na pevném stínítku – pak to bude odpovídat rychlosti světla (poslední paprsky, které ještě prošli před zakrytím zdroje zkrátka doletí ke stínítku rychlostí světla)
Pokud ale budeš pozorovat stín pohyblivého objektu, tak v závislosti na vzdálenostech se ten stín klidně může pohybovat vyšší rychlostí než je rychlost světla. Stejně tak světelná stopa na stínítku… Ten stín ale touto rychlostí nepřenáší žádnou informaci…

Další odpovědi
Drap

Rychlost stínu je stejná, jako rychlost zdroje, který stín způsobuje.

aliendrone

Je to jen obrácný princip známého jevu rychlosti pohybu prasátka světelného zdroje, tedy přesněji o rychlost zdánlivých objektů. Ergo „rychlost stínu“ může být jakákoliv, i nadsvětelná. :)

Justin1

Drap: To, co píšeš, platí jenom v případě, že světelné paprsky jsou rovnoběžné, těleso vrhající stín se pohybuje kolmo na ně a stín je vrhán na rovinu, která je také na ně kolmá.