Laurísek

Je ruský jazyk podobný perštině?

Často slýchávám, že je ruština podobná perštině. Je to opravdu pravda? A nebo to jsou nějaké kraviny?

Nejlepší odpověď
annas

Ruština se s perštinou shoduje v tom, že oba jazyky jsou indoevropské.
Ruština patří ale mezi slovanské, perština mezi jazyky iránské.

Pobobné jsou v tom,.že některá slova mají stejný základ, je stejný i v češtině. i jiných jazycích. Slova, tedy jejich kořeny, které jsou ve slovanských i jiných jazycích, jsou často indického,, indoiránského, arabského či i jiného původu.

Ale je pravda, že ruský a perský jazyk byly v kontaktu v době minulé, svědčí o tom nejen převzatá slova, které se objeví v ruštině, navíc některá základní pojmenování se shodují. ve všech jazycích, ale liší se pravopisem, vyjadřováním atd. např ( Č – R – Persky bůh – bog – bodh), nebo pohár, sabaka /pes/ , kufr, chmel, měď atd

Jje třeba si uvědomit, že jazyky se vyvíjely geneticky,. Základem je strom – tedy kmen, od něj vedou větve a větvičky.

Podle učebnice Vývoj jazyka a dialektologie a Úvodu do etymologie (Erhart, Večerka).

EKOST123,

určitě oba jazyky nespojuje hrdelní výslovnost.

Na rezonaci se podílí dutina hrdelní, nosní a ústní ve slovanských jazycích.

Praindoevropština rozlišovala 3 hlásky hrdelní – k.-ch – g – dnes se nazývají velární. V češtině je jediná hrtanová – h.

Perština má hrdelní g/k. Ruština měla g, ch , k stejně jako čeština, ale většinou zanikly.

Ty perské jsem našla ve zdroji
.
https://books­.google.cz/bo­oks?id=FXw5DwA­AQBAJ&pg=PA19&­lpg=PA19&dq=per%C5%A1ti­na+hrdeln%C3%AD+hl%C­3%A1sky&source=bl&ot­s=QH_z-DVy5y&sig=ACfU3U2CVmQnpc­CW0_tk9KDqv_q5p-b8Sw&hl=cs&sa­=X&ved=2ahUKE­wi3-4Cdqf7mAhXJbVAK­HaW5AiYQ6AEwA­XoECAoQAQ#v=o­nepage&q=per%C5%­A1tina%20hrdel­n%C3%AD%20hl%C3%A1sky&f=­false

Další odpovědi
Arne1

Neřekl bych.
To by se pak dalo říct, že se čeština podobá maďarštině – „školní taška“ se řekne „áskola táska“.

EKSOT123

Ano. Je tam značná podoba v tom smyslu, že u obou jazyků, jako i u všech ostatních, se vydávají hrdelní zvuky.

Perština je na rozdíl od arabštiny indoevropský jazyk, stejně jako čeština. V perštině je sice hodně slov přejatých z ruštiny, ale pořád je ruština mnohem víc, řádově víc, podobná podobná češtině než perštině. Zdroj Wikipedie.

Tady najdeš množství informací, ale tohle fakt studovat nebudu: https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=%D0%9F%D0%BE%D1%85%­D0%BE%D0%B6%D0%B8%D0%B5+­%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2­%D0%B0+%D1%80%D1%83%D1%8­1%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B­9+%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%­81%D0%B8%D0%B4%D1%81%D0%­BA%D0%B8%D0%B9&rlz=1C1CH­BH_csAT780AT780&oq=%D0%9­F%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B­6%D0%B8%D0%B5+%D1%81%D0%­BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0+%D1­%80%D1%83%D1%81%D1%81%D0­%BA%D0%B8%D0%B9+%D0%BF%D­0%B5%D1%80%D1%81%D0%B8%D­0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B8%D­0%B9&aqs=chro­me..69i57.1466j0j7&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

Drap

yslím, že skutečná podobnost tam vůbec neni.

Kelt

Písemně je podobná arabštině, a píše se také zprava doleva. Patří mezi indoevropské jazyky – iránská skupina, ruština patří do skupiny slovanských jazyků. Možná některé hlásky jsou podobné, nebo slova, ale jinak nic. Pohádku Alibaba v ruském provedení rozumím na 95 %, v perštině bych rozuměl tak 2% a to pouze oslovení.

EKSOT123

Annas, samozřejmě jsem to myslel jen jako fór. Neřešil jsem jestli hrdlem nebo pusou, nebo čím. A tím jsou si všechny jazyky velmi podobné.
Ostatně fóry si tazatel Laurísek nejspíš dělá z nás. Snad naráží na vzdálenou podobu při vyslovení slov „ruština“ a „perština“.
Ale stejně jako my máme dost slov odvozených z němčiny, tak v perštině jsou slova z ruštiny- viz můj odkaz.