led

Je referendum informácia, alebo pokyn politikom od občanov?

Je referendum len informácia politikom o tom, čo chcú občania, alebo je to rozhodnutie, ktorému sa musia politici podrobiť?
Myslím si, že je to len informácia, ktorú politici pri rozhodovaní berú do úvahy. Nemusia rozhodnúť v zmysle väčšiny referenda, pretože politik-zákonodarca koná v zmysle svojej prísahy: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ všimnite si slová:„v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ ale, čo ak jeho „vědomí a svědomí“ nesúhlasí s výsledkom referenda?

Aj keď teraz v ČR koluje otázka „zotrvať v EU, alebo vystúpiť z EU“… nepýtam sa na túto otázku, ale všeobecne v zmysle s platnými zákonmi ČR.

Nejlepší odpověď
marci1

Referendum v ČR podle závaznosti výsledku se dělí na závazné a doporučující (konzultativní). Jestli se nemýlím, tak proběhlo jen jedno referendum o vstupu do EÚ a tomu se politici podrobili. Je mi líto, že neproběhlo referendum o rozdělení ČSSR. Že nás prostě rozdělili a nikdo se občanů Česka, Moravy, Slezska a Slovenska neptal. ☹

Další odpovědi
briketka10

Nevěřím v žádné referendum, když se řekne, že bude
sepsáno, tak jsem zatím nikdy neviděla, že by bylo
vyhlášeno, nebo uskutečněno.

EU nemám ráda všeobecně a politice nerozumím,
Byla bych pro vystoupení z EU. protože si myslím,
že nám za chvíli zakážou dýchat a vypouštět plyn :(

Ze staršího článku, jak byly výsledky o vstupu do EU
zmanipulovány :
http://protiprou­d.parlamentni­listy.cz/duchov­ni-svet/311-pred-deseti-lety-jsme-zvesela-nastoupili-cestu-do-otroctvi-proc-asi-dnes-nikdo-nepripomina-desetilete-vyroci-referenda-o-vstupu-nasi-zeme-do-eu.htm

Dismas

Přijde na to, které referendum.

ivzez

Jak kde.
Ve Švýcarsku je pokynem,
u nás vyhozené peníze…