Kiti

Je pro vás těžký říkat ne?

Místo výmluv říct nechce se mi, neudělám to, nemam na tebe náladu a podobně.
Samozřejmě myslím osobně, né přes telefon, sms, email atd atd

Nejlepší odpověď
Mirdas

Záleží komu NE mám říci a v jaké situaci.
Ovšem zda jde o situaci kdy mám něco slíbit a vím předem že to nemohu splnit, vždy řeknu ne, místo toho abych se v budoucnu musel vymlouvat, nebo dokonce dotyčné osobě vyhýbat.

Další odpovědi
annas

Záleží na okolnostech, na jedinci, na věku, zda ho znám či neznám atd.

Je někdy je těžké naučit se rozlišovat „normální“ odmítnutí, tedy NE s vysvětlením a Ne asertivní bez jakéhokoliv zdůvodňování.
.

Podstatou asertivity je jednat tak, abych chránil sebe, ale neublížil jinému. Nesmí jít ale o vydírání.

Příklad:
Kamarádka bude mít problémy a obrátí se na mě. Odpovím bez jakéhokoliv vysvětlování asertivně NE. Obrátí se na další přátele, , budou reagovat stejně. Co bude dál? Co se stane? Poneseme následky svého rozhodnutí?

Vždyť podle asertivity jsem zodpovědni za své chování , tedy i za jeho následky.
Proto je opravdu někdy těžké naučit se rozlišit, jaké NE použít.

anonym

Obvykle ne – této vlastnosti se říká asertivita…
😉

tencosepta

Ne.

marci1

Ne není. Samozřejmě při asertivním projevu člověk musí mít chladnou hlavu a
říci to v klidu a pohodě. Ne nahněvaně a „odseknutím“. 🙂
Doplňuji:
Neříkejte ano, když chcete říct ne. Samozřejmě záleží na situaci. Je rozdíl pokud se mi nechce jet na výlet, nebo někdo potřebuje pomoci. Úplně vždy nelze říci „ne“.
Prostě se člověk nesmí nechat manipulovat, aby na všechno kývl a pokud nekývne, měl pocit, že ho zase někdo zmanipuloval.:-)))

huxa

Není, víceméně čím více říkám ne, tím méně mám práce a tím více mám času proplaceného. Tímpádem ne říkám velmi rád 🙂

annas

Ad Mowla. Jsou dvě NE. Normální NE a asertivní NE.

Staré babičce, když mě o něco požádá, těžko mohu říct NE bez dalšího vysvětlen. Mohla bych jí ublížit.. Asertivita má chránit mě, ale neub.ižovat ostatním.

Třeba kamarádce mohu odmítnout NE bez vysvětlení, tedy. asertivně.

cochee

Pak je ještě objektivní „ne.“ Když se mě někdo zeptá, jestli vlastním Rolls Royce, řeknu bez jakýchkoliv problémů „ne,“ asertivita-neasertivita :)