Posspi

Je příslovi „Líná huba, holé neštěstí“ pravdivé? Kdy by Vám naopak mohlo uškodit?

Krásný den. Před pár lety jsem uslyšel přísloví ‚Líná huba, holé neštěstí‘ a čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, jakou má sílu a jak moc je pravdivé. Dám příklad. Jestliže se ve volném čase věnuji psaní článků na web, nebo mě baví vymýšlet a psát povídky s hororovými prvky, případně jsem se našel ve vaření/ ve sportu a podobně – není lepší tuto „zálibu“ posunout na novou úroveň a kontaktovat některé nakladatelství (třeba i menší), aby mi s povídkou pomohli a kdyby opravdu všechny zaujala, tak i vydali? Já bych získal finanční odměnu a třeba bych se dostal do většího povědomí veřejnosti a mohl bych být na sebe pyšný, jelikož jsem z vlastní iniciativy podnikl určité kroky ke svému zlepšení a využil příležitosti.

Nemusí to být ale jen literatura. Může jít o vaření, pozici v práci, zlepšení v oblasti vědy, učení, zdravotnictví.. zkrátka jestliže člověk vyvine vlastní zájem a má tu vlastnost, charisma a zdravé sebevědomí, může dosáhnout čehokoliv – za tímto názorem si stojím já. Samozřejmě si musí být jistý i v daném oboru, jelikož talent zde hraje tu největší roli.

Myslíte, že přísloví Líná huba, holé neštěstí může mít i negativní důsledek na životní šance? V jakém případě by Vám mohl být na škodu? A zažili jste někdy situaci, kdy se vám opravdu vyplatil? Já nad ním přemýšlím každý večer před tím, než jdu spát se slovy, že i já bych mohl něco dokázat, kdybych se nebál a zkoušel, zkoušel a zkoušel.. Ve volném čase píšu články na web a říkám si, že je to v pořádku – pak si ale uvědomím, že bych mohl znalost textu využít například ve filmařině a činit se jako vedlejší režisér, přispět svými nápady a natočit projekt, který by mě vynesl do širšího povědomí veřejnosti. Dále mě napadla hudba, protože nad texty písní od některých českých kapel mi zůstává rozum stát. Ale to už jsem zase odbočil jinam, teď mi jde čistě o to, jak vnímáte/chápete tento výrok.

Díky všem za rozumné příspěvky do diskuze!

Nejlepší odpověď
orwell

Jak kdy. Někdy platí spíš „Mluviti stříbro, mlčeti zlato“. S těmi příslovími je tak trochu kříž. Občas se stává, že si protiřečí a záleží na situaci. Správně se rozhodnout, kdy a jak promluvit nebo držet hubu je dost důležité, obzvláště v politice, čehož jsme takřka denně svědky. I zde se možná časem setkáš s někým, kdo tě bude mít chuť umlčet, pokud se mu bude zdát, že tvoje otázky či odpovědi jsou za hranou jeho vkusu, zejména pokud se týkají zmíněné politiky.

Další odpovědi
Drap

Ano, je to pravdivé. Lépe nemluvit tam, kde se top společensky nehodí.

Rokio

Pokud požádáš o zvýšení mzdy a nejsi příliš dobrý zaměstnanec a na nadřízený není v náladě, a tak ti dá výpověď.

Když napráskáš na někoho něco špatného a autorita uvěří škůdcům, tak to odstrouháš ty.

V případě, že zaměstnavatel potřebuje schopné a kvalitní pracanty a ty jako potencionální uchazeč se ho ptáš na věci, které bys měl znát, nebo je snadné si je zjistit. Takové lidi řada zaměstnavatelů nechce.

Za předpokladu, že se ptáš lidí, kteří nejsou kompetentní ti odpovědět, např. ptát se učitele, jaké bude o víkendu počasí.