dudu

Je přijatelná tato podpora divadelních scén?

Centrum informací a statistik kultury vydává roční statistiku, která obsahuje i pasáže věnované divadlu. V roce 2000 měla Česká republika 118 divadel a 121 stálých scén!!
O deset let později v roce 2010 bylo ve statistice uvedeno 151 divadel a 160 stálých scén. O dalších osm let později v roce 2018 bylo v provozu neuvěřitelných ,,182 divadel" a ,,174 stálých scén"! Z toho je zřizovaných veřejným sektorem 39 divadel (89 stálých scén). Soukromých „kapitalistických“ divadel zřizovaných podnikateli je ,,143" a spolků ,,85", obecně prospěšných společností 20. Pouhých 941,5 milionu vybrala divadla za vstupné, 1,5 miliardy dostala divadla dotace od státu, 0,5 miliardy od krajů, 2,35 miliardy od měst a obcí.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pro mně je to nepřijatelné, protože divadlo vůbec nemusím. Já však nejsem etalon, podle kterého by se vše mělo porovnávat. Je mnoho lidí, kteří do divadla chodí rádi. Pokud by to záleželo na mně, dotace bych podstatně zkrouhl. Dobré divadlo si může na sebe vydělávat samo.

Další odpovědi
led

Medzi tieto divadlá sa počítajú aj „divadlá jedného herca“ rovnako ako divadlá s od 2 do 1000 zamestnancov tj so všetkými svojimi scénami a technicko administratívnym personálom a výrobou takže udávané čísla nie sú až natoľko vujadrujúce skutočný stav. Na vstupnom žiadne divadlo dotované z verejných zdrojov nikdy nezarobí na svoju prevádzku.

Pokračovanie v diskusii.

Drap

Nejen přijatelná, ale i plně dostačující.

PepasAvalonu

Já divadla rád, ale samozřejmě je to nesmyslné. Největší potíž je, že se dotují taky hlavně budovy. Nikoli divadlo jako takové, herci a spol., ale domy, jejich udržování a veškeré náklady na ně, včetně nesmyslných honosností/parád, veškerého vybavení, novot a častých rekonstrukcí nebo dokonce vystavb… To nemá s divadlem ani nic společného.
Soukromá divadla by byla dobrá, kdyby byla soběstačná (výdělečná).

Stare zlaté časy kočovných herců hrajících na pódiích a vlastnoručně zhotovených kulisích. 😂
Neříkám, že by to mělo jít takhle do krajností, ale udržovat kvůli tomu tolik nákladných nemovitostí a ještě zakládat (kupovat/stavit) další, to je na hlavu…

Pepa25

Vím, že za komunistů se všechno plánovalo včetné počtu divadel atd. Osobně bych si ale netroufl říct, kolik divadel je už „moc“. Každý si může založit svůj ansábl, to mi přijde ujeté to někomu zakazovat.
To hospodaření je také zajímavé: vstupné skoro miliardu mi nepřipadá „pouhých“ – zjevně je o kulturu zájem (je to vidět i na počtu diváků, který nepíšete – 6,8 mil. jsou dva ze tří obyvatel včetně dětí !)
Mimochodem, když už jste si našel tu statistiku, proč tu nepíšete, že drtivou většinu dotací dostaávají ta velká, zřizovaná veřejným sektorem?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

moja viac než polstoročná skúsenosť s divadlami na celom svete („s divadlami na celom svete“ myslím doslovne) ukazuje, že až na malé výnimky žiadne profesionálne divadlo nie je plne sebestačné bez dotácií buď od sponzorov, alebo od štátu, obce. Mimo samotných umelcov, technických a administratívnych precovníkov treba vynakladať aj nemalú čiastku na zabezpečovanie prevádzky divadla, na výrobu dekorácie, scény, zvuku, videoprojekcie, obnovovanie svetelného a zvukového parku, externé služby, napríklad služby hasičov, uvádzačiek, upratovanie na každom vystúpení, dopravu a nemalé peniaze tvoria poplatky za autorské práva.