Avatar uživatele
Gami.Pet

Je přesný rok?

Je přesně 31.12.2013? Nemohl se někdo přepočítat nebo dopočítat? Nemůže být víc nebo míň? Je opravdu ten rok přesný?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? knedlik123 před 3855 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
lukas.zmizik

Přesný vůči čemu? Vůči tropickému roku? Naše dny a roky beží podle Gregoriánského kalendáře, ale před rokem cca 1582 (přesněji – jak kde) se dny a roky počítali podle Juliánského kalendáře. V Juliánském kalendáři je každý čtvrtý rok přestupný. V Gregoriánském taky, kromě toho roku, který je dělitelný číslem 100. Vyjímka z této vyjímky je, pokud je rok dělitelný číslem 400, pak opět přestupný je.

Rozdíl mezi těmito dvěma kalendáři je nyní 13 dní (Pravoslavní na Gregoriánský kalendář nepřešli nikdy, proto slaví vánoce o 13 dní později než my. Oni si mysleli, že papež Řehoř XIII tímto přechodem chce donutit lidi modlit se v nesprávné dny – protože nevzdělaná veřejnost neměla ani páru o tom, že rok se oproti skutečnosti může předbíhat nebo opožďovat.)

Přechod byl uskutečněn tak, že v roce 1582 bylo v kalendáři vyškrtnuto 10 dnů (tehda byl ten rozdíl oproti skutečnosti desetidenní).

Juliánský kalendář se opožďoval oproti tropickému roku o jeden den za 127 let, Gregoriánský o jeden den za 3300 let.

Před tímto Juliánským kalendářem existoval např. Starý římský kalendář, který fungoval zase na jiném principu a dá se říct, že historie v tomto ohledu byla celkem pestrá.

No a teď si můžeš vybrat.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Buď v klidu. Jistě je uplně přesný, podle našeho kalendáře.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Všechno je otázkou dohody a tento kalendář se používá už mnoho let podle určitého principu , který uznávají všichni lidé na světě.
Stejné je to i s označením zeměpisné polohy. Kdyby byl rovník a poledníky označeny jinak, bylo by třeba předělat GPS. Teplota byla určena taky dohodou, stejně jako ostatní fyzikální jednotky a tak je to i s časem. Byl definován metr, jako základ pro délku, a samozřejmě i další základní jednotky SI a od toho odvozujeme další jednotky a veličiny. Stejně tak byly definovány barvy, bílá, modrá atd. Můžete si myslet, že je třeba rok 1520, vy měříte 3 m a vážíte 130 kg , jak se Vám to líbí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
knedlik123

Ty odpovedi me velice zklamaly. Novy rok zacina 21. prosince, a to vedeli uz ve Stonehenge pred 5000 lety . Ten 1. leden je krestansky omyl. Co od nich chces ocekavat, kdyz jeste nedavno bylo trestne tvrdit, ze Zeme je kulata. Takze se dnes slavi Sylvestr s 10 – dennim zpozdenim.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hamon

Ne, není. A ano, je. Záleží na tom, jestli ho bereš od údajného narození Krista nebo podle čísla v kalendáři.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

a podle čeho myslíš že je špatný? kalendář je furt kalendář tedy pokud se nedíváš na ten islámský.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek