Kelt

Je pravda, že za tuto situaci může posledních 80 let?

Na tuto otázku asi více a objektivněji odpoví starší, tedy ti, co chodili do školy ještě před rokem 1989. Vzpomínám, že v dějepise se probíralo, že v českých zemích byla nejrozvinutější výroba v 19. století, pokud mluvíme třeba o Rakousko Uhersku a naše měna byla velice hodnotná, více než v sousedním Německu, pokud uvažujeme první polovinu minulého století. A kdybychom porovnali tyto země v této době a dnes, tak by české země na tom byly daleko hůře. Proč? Kde je příčina? Válka a totalita? Už 30 let jsme svobodní. V roce 1989 se říkalo, že mezi námi a Německem je takový rozdíl jako mezi autem a kolem, protože v dané zemi to stálo přibližně stejně. Dnes je rok 2020, ale změnu k lepšímu nevidím. A to, že mám brýle asi není hlavní důvod. Kdo to objasní? Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Kdysi jsme skutečně patřili mezi rozvinuté země, a to až do začátku války. Pak to šlo do kopru na dlouhých 40 let v době totality. Všechno dobré a pokrokové, na co jsme mohli navázat, komunisté zničili. Ten rozdíl s Německem tady pořád je, ale není už tak hrozný. Byl jsem tam předloni na delší dobu, pro nás je tam ještě pořád draho, ale něco už je cenově srovnatelné a bydlení a služby je tam dokonce dražší než u nás. V některých službách je tam pořádný bordel, málem se mi nepodařilo vytisknout předplacenou letenku, protože jsem nenašel veřejný internet. Pořád ale máme co dohánět.

Midas

Částečně je to pravda. Může za to komunistická totalita/diktatura. Ta totiž stojí hlavně na ekonomicky pošahaných základech a vlastně jen pokračuje v tom, co už bylo před ní – v tom smyslu, že jen spotřebovává nějaké věci, které už to byly za předšlého režimu v republice/mo­narchii. Její systém produkce, výroby a toku peněz je chybný, omezený, neefektivní – vlastně vůbec nefunkční. I SSSr na tom bylo neuvěřitelně špatně, carské Rusko na tom bylo špatně kvůli (neúspěšným a nákladným) válkám a s tím i spjoenému finančnímu říízení a zaostávání a hlavně lpění na minulosti, hlavně feudalismu (hlavně kvůli Mikuláši II. Nebyl to tyran, jak někteří jeho odpůrci o něm tvrdí, ale ani to nebyl nějaký vznešený člověk, jak o něm zase tvrdí jeho příznivci. Nebyl krutý, ale byl neschopný, nebyl pro vládu, byl nerozhodný, snadno ovlivnitelný, s nízkým sebevědomím,…). Jenže SSSR na tom vůbec nebylo líp ani později. Hlad, bída, choduba, špatné hospodaření – vlastně ještě hoeší než předtím Oni byli mocností hlavně jen proto, že měli jaderné zbraně. Jejich ekonomika a postavení/majetnost lidí byla hnusná. A svým způsobem je dodnes, kvůli následkům.
Stejně je to u nás. Jsou tu pořád následky a není možné se tak rychlo zotavit (i když by mohlo být a navíc 30 let je dlouhá doba. Jenže v takovém systému/režimu nulové zodpovědnosti, nekompetence, složitostí a nedostatku iniciativy to není možné).

První republika je velmi chválena za svůj průmysl. Nutno říct, že většina těch průmyslových továren a dalších různých firem, podnikatelů,.. tu byli už dávno, už za monarchie a dokonce se to velmi podporovalo, možná i víc, jak pak za republiky. Naše nově vzniklé Československo navíc těžilo z ostatních nově vzniklých států po rozpadu R-U a naší silné měny (na jejich úkor a v náš prospěch). Vlastně se jen pokračovalo v tom, co už tu bylo, ani zákony nebyly nijak zásadně změněn – jen co se týče ústavy a formy státu – náležistosti spojené s republikovým zřízením. Trestní, obchodní, občanské a snad všechny zůstaly skoro nezměněné. Správa v prní republice taky nebyla nejhorší, protože ti ve vedení nebyli neschopní. Dařilo se ale jen za Masaryka a žádný „Zlatý věk“ to taky nebyl (i když ve srovnání s tím zbylým obodbím republiky to tak vypadá). Za Masaryka se jako za jediného dařilo, protože krom toho, že se jen pokračovalo v tom, co už tu bylo (a tvořilo se něco málo navíc), tak hlavním důvodem proč se tak dařřilo, že Masaryk byl tím „tvůrcem,,“ vůdcem, kterého následovali, dávali za vzor a měl iniciativu a odhodlání.
Každopádně to přineslo jen chaos a příležitost nacismu, komunismu, diktaturám nebo nekompetentním chaotickým republikám. (Už jsem tu myslím někde zmiňoval, že polovina republiky, které na začátku 20. století vznikly byly diktatury/totality a ten zbytek se jimi do pár let stal).

Každopádně ta situace je vinou hlavně komunismu a pak neschopného republikového systému, který nemá sílu s tím něco udělat (nebo zkrátka jen něco udělat). Komunismus/totalita znamenal stagnaci, žádný vývoj a spíš možná pomezí mezi stagnací a regresí. Hlavně ekonomicky. To platilo pro všechny, nejen pro nás).

ElonMusk

V Německu je jiná kultura, ať už politická kultura, nebo vlastní myšlení lidí (i když je dodnes nutné mít na vědomí silné napětí mezi západními a východními Němci – ti východní jsou pro zápaďáky póvl). Není tam takový bordel jako v Česku, byla tam a je tam vláda schopných dlouholetých politiků, u nás žijeme v tzv. kráteru po komunistech, kde nikdo za nic nestojí.
První republika bývá idealizována, měla celou řadu nedostatků, neodpovídající legislativu, etnické spory.
Podle mého názoru nejde srovnávat Čechy za dob monarchie, a dnešní ČR, ten rozdíl ve všech aspektech je propastný, je to srovnávání jablek s hrušky.
Obecně asi vždy platilo, že jsme byli pohůnci Svaté říše římské, Habsburků, a dnes Německa. Ekonomicky jsme jen další spolková země, řada podniků tu patří Němcům a jsme silně napojeni na německou ekonomiku, a v zásadě bohudík za to.

Hufnágl

Pravdu hledej v https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prvn%C3%AD_re­publika , ovšem za předpokladu, že se píše pravda a nic víc než pravda.

Kryšpín

Nebýt války chtivého Německa za spolupráce zrádné Anglie a Francie a později nezaútočení Německa na Sovětský svaz, tak se v Československu na 99% nebudoval komunismus, poněvadž by jej Rudá armáda do Evropy nezavezla.
A nýní v roce 2020 by pravděpodobně turisté z Česka jezdili do Ruska se dívat na KOO / Komunistická ohrazená ohrada / na něco podobného jako mají v Číně, u Kima nebo ve Vietnamu. Komunismus byl vyroben v Německu / soudruhem Marxem / za pomocí Anglického soukmenovce a později za pomocí Švýcarských a Německých tajných služeb dopraven Leninem do Ruska, kde jej Stalin dovedl k Marxově dokonalosti. A jinak dodám první komunistický sjezd byl v LONDÝNĚ.