Savier

Je pravda, že za socialismu nebyli v Československu bezdomovci?

Tohle mi řekla dnes paní kadeřnice. Je to pravda? Proč tomu tak bylo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
GM

Pracovat byla povinnost. Kdo nepracoval, byl stíhán za příživnictví. Po ulicích se nepovalovali flákači, žebráci, feťáci a bezdomovci, slušný člověk se nebál vyjít z domu. Pracovali dokonce i cikáni. Žádné sociální dávky, max. příspěvek na děti.

Další odpovědi
da ny

Téměř. Byl to vzácný, „neviditelný“ jev.
Měli jsme právo na práci a povinnost pracovat. Lid měli příjem a dětské přídavky byly vázány u práce schopných, na plat.
Většina "příživníků/ končila v arestu. Tam se tehdy pracovat, také muselo.

Drap

Na vzdory tomu, že se
ta skutečnost popírá jsem žádného bezdomovce za 40 let v socialismu nepotkal, ani o žádném neslyšel.

Pepa25

Ne. „Před rokem 1989 nebylo bezdomovectví doslova vidět a ne proto, že by neexistovalo, ale protože režimy otevřeně nebo skrytě odmítaly existenci tohoto jevu“. Podrobněji odkaz

Zdroj: https://azyla­ky.cz/bezdomo­vectvi-pred-rokem-1989/

orwell

Já jsem „svého“ prvního bezdomovce spatřil až po plyšáku v Hradci Králové před papírnictvím (dnes už neexistujícím) na nynějším Masarykově náměstí. Pokud před r. 1989 existovali, pak určitě ne v počtu desítek tisíc. Tak to tedy ani náhodou! Číslo udávající počet bezdomovců v ČR před několika lety bylo cca 35 000. To jsem si nevymyslel, bylo to tuším v tisku, možná ve zprávách ČT. V té někdejší proklínané temné minulosti nepřicházeli lidé o byty či baráky díky lichvě a exekutorům i různým dalším šmejdům, pro které nastal poté ráj na Zemi. Pokud někdo tvrdí, že tohle se dělo běžně za socialismu, jen se o tom neinformovalo, pak je to bohapustý LHÁŘ! Já osobně nevím ani o jediném případu ze svého okolí (dost širokého), kdy by se tak tehdy stalo.

Emefej

Nějací byli, ale mnohem méně než dnes. Když člověk zašel na ta „správná“ místa, tak je občas objevil. Např. za depem Vršovice na Bohdalci byl už koncem šedesátých let pěkný squat, kde se to jimi jenom hemžilo. Jako puberťáci jsme tam s nimi chodili chlastat. Párkrát do roka tam vtrhli policajti a sebrali je, za pár měsíců tam byli znovu.

aliendrone

No, vždycky budou na světě „existence“, které prostě mají vše na háku. Feťáci, blázni, kteří raději půjdou do kriminálu, než do práce apod., nicméně bylo to bezdomovectví DOBROVOLNÉ (více méně, možnost volby ale BYLA a nebylo nic těžkého získat práci).

Pokud sis nezvolil „dobrovolně“ chodit do zaměstnání (v tehdejším režimu bylo velmi časté, že lidé „chodili do práce“, ale to ještě neznamená, že pracovali, nýbrž práci víceméně předstírali), tak jsi měl na krku paragraf (příživnictví, pokud jsi byl 2 měsíce bez prac. poměru tuším). A na „příživníky“ byl režim háklivý.

Na druhou stranu pokud jsi tedy přijmul „práci“, přesněji osmihodinové flákání se, tak i s ubohou výplatou 2000Kčs jsi měl na ubytovnu (obstaral ti zaměstnavatel za 50–100Kčs měsíčně), 2l nějakého patoku („čůčo“ do 10Kčs litr), nažral ses přes týden v závodní jídelně (do 50Kčs stravenky na měsíc) i krabičku Startek (4Kčs) a to ti ještě polovina výplaty zůstala. (A na ubytovně sis mohl i vyprat, kouknout na TV či vykoupat.) A byli i tací, kteří se ani neobtěžovali utratit pár korun za kalhoty tesilky a botasky, spokojili se s hadry a botami, které nafavocali v práci. Jistě – pokud jsi tohle praktikoval, tak na tebe lidé koukali přes prsty, ale jim to nevadilo. Prostě vágusové, no.

Lepší někde se pomalu ploužit po place třeba s koštětem, občas (hlavně ne moc!) s ním máchnout (aby „byla vidět činnost“, kdyby někdo šmíroval) a především se zašívat (schovávat před nadřízenými, kteří tě tak jako tak měli na háku, protože vyhodit tě nebylo vůbec jednoduché, nikdo za ty prachy tu „práci“ dělat nechtěl a „plán se musel plnit, aby byly prémie“.

Takže když to zvážíš, bylo lepší šaškovat (opravdu se to nedá nazvat pracovat) někde 8h [většinu času jsi stejně proflákal] a mít svůj klid (od bengů). Občas jsi nepřišel do práce (když ses včera moc ožral), ale to tě moc nebralo, protože tak jako tak se ti to na výplatě vzhledem k její směšné výši neprojevilo nijak závratně (a vyhazov prakticky nehrozil. viz výše). Zato jsi hodně marodil, působil sis „prac. úrazy“ (vyšší nemocenská!) a vůbec tvojí hlavní činností bylo koumání, jak se práci vyhnout, nejlépe debatou u výčepu s podobnými existencemi.

Proto neexistovali SMRADLAVÍ bezďáci plní vší, štěnic a kožních chorob (s vyjímkou skutečných bláznů). Systém byl prostě „na hlavu“ a podle toho také vypadaly jeho hospodářské výsledky. Každopádně sugestivní článek, na který odkazuje Pepa25 je zavádějící, tehdejší „neexistence bezďáků“ nešla na vrub „popírání jejich existence režimem“, jak Pepa25 i s odkazovaným článkem LŽIVĚ TVRDÍ (jak jsem již zmínil – fetky, blázni a obecně šílení excentrici existují dnes i tehdy), ale jednoduše výše mnou zmíněným faktům.

BTW – tím nechci tvrdit, že neexistovala zaměstnání, kde se pracovat muselo (ta ovšem byla dosti lépe placená a lidé se v nich tak moc neflákali, bo jim šlo o ty peníze, případně aby je někdo z „dobře placeného fleku“ nevyšoupl). 🙂

paul1

Byli, jen se o tom nesmělo hovořit, tedy ani psát v novinách. V r. 1989 bylo jen v Praze asi 2000 bezdomovců.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Ceskos­lovensk%C3%A1_so­cialistick%C3%A1_re­publika

led

Nie, nie je to pravda. Aj keď na druhej strane sa pre nich nepoužívalo označenie bezdomovci, ale veľa ľudí nemalo vlastné bývanie a sťahovali sa zo slobodárky do slobodárky. Oficiálne síce mali trvalé bydlisko – domovskú adresu, ale z rôznych dôvodov na nej nebývali. Napríklad, najčastejšie bolo, že domov mali v inom meste, než pracovisko…

klob1

Je to pravda. Skutečně nebyli. Buď musel každý pracovat, nebo by byl ten člověk zavřený za tzv. Příživnictví za mřížemi.
Na víc, oproti dnešku. Člověk měl více jistoty, sociálního zabezpečení, a pokud byl ,,poctivý" tak měl nárok na nemocenskou, pokud onemocněl i těžce, tak Invalidku. Bylo o člověka postaráno. Sice to nebylo valné, ale bylo alespoň něco. Člověka nenechali padnout. Bylo lépe nežli dnes a to s plným vědomím a zkušeností mohu říci. Když člověk jim nedělal zle, tak trošku žil. Hlavně i obyčejný člověk. Jak říká se, neměli jsme toliká, ale dnes už nemáme ani to, máme … . Dnes nemáme ani toto, co bylo. Nebyla to sláva, ale šlo to. Pokud dnes člověk onemocní, nemůže pracovat, zůstane bez příjmu, tak přijde o všechno i to co kdy vydobyl si svou poctivou prací a životem. Přijde pojišťovna, podvodníci a různí zloději. Není na zaplacení, začnou dluhy, i když si nikdy nic nepůjčí, žádná půjčka. A hle je velkým dlužníkem, penalizovaným. I když se člověk snaží platit. Nic si nesjedná u ČKP, nic nepodepíše a zjistí, že najednou má jim dlužit, jde o podvod. Nekonečný dluh, který se začne navyšovat, i když třeba u ČKP to se zaplatí, tak stále ten člověk dluží! A soudy? Ty jsou podplacené, zkorumpované a dovolání žádné. To je skutečná realita, žádné Životní minimum, a to člověk platil nemalé částky státu, dával, pomáhal. A teď takto dopadne lehce.
Tak dnes takto se i může stát bezdomovcem poctivý, slušný člověk, který si ani nepůjčí halíř, neudělá dluh. Je to výhodné udělat s člověka dlužníka.
Výpis kontroly, měl zaplatit na pojistném 60 tis, zaplatil 60 tis, dluh 0 Kč, ale penále 698Kč? Dozvíte se to pak za 3 roky, nikdo nedá vědět. Dobrý byznys. Tak pak to také naskáče, ale proč to penále??? A to tam člověk chodí každý měsíc platit a vše je v pořádku zaplacené a nikdo nic neřekne za ty 3 roky?
Bezdomovec může být dnes i študovaný člověk, a ani ne člověk, který by nechtěl pracovat. Také jsem si dříve myslel, že to je člověk, který nechce pracovat, nebo že si nepůjčuje někde peníze a neplatí je. Nějaký feťák, opilec, kdovíkdo.
Může to být normální člověk, který vedl normální život, rodinu, jenže pak se mu zhroutí život, manželka ho oškube, dá rozvést. Trochu si přihne, když bude na dně nebo to ani nemusí, ale přijde tím o bydlení. Párkrát třeba kvůli nervům nedojde včas do práce, přijde o ni. Pracák s ním vymete a je na ulici hned.
Dnes se nás mají už lépe veškerý okupanti – spoluobčané ty mají na příspěvky nárok vždy a Čech nemá taková práva. Ten může se stát bezdomovcem hned klidně.

Kryšpín

Zeptal jsem se štamgastů jejich názor bylo málo milionářů proto bylo málo příživníků no a nyní podle průzkumu je 100 tisíc spoluobčanů s majetkem nad 5 mil., tudíž je více bezdomovců.

Pepa25

alien: ach jo, za každou cenu musíš prudit? Sám napíšeš, že bezďáci byli vždy a budou všude, ale mnou citované je lež. Souhlasím pouze s tím, že citace nebyla nejlepší, osobně bych spíše napsal, že „bezdomoveství existovalo, přestože to režim popíral“.